Wieczne ¿ycie dla ka¿dego?
przedruk z: http://www.gazetawyborcza.pl/1,75476,49 … 2-20-02-06
Nanotechnologia zrewolucjonizuje medycynê i da nam nie¶miertelno¶æ. Kiedy? Ju¿ pod koniec trzeciej dekady tego stulecia - prognozuje Ray Kurzweil, wielki amerykañski wynalazca i wizjoner
Ta wizualizacja przedstawia nanoroboty naprawiaj±ce uszkodzone komórki w ludzkim mózgu. To science fiction czy realna przysz³o¶æ medycyny? Ray Kurzweil zdecydowanie przekonuje, ¿e to drugie
¦wiat siê martwi, jak d³ugo jeszcze starczy wody pitnej, paliw kopalnych, zasobów naturalnych. Kurzweil tryska optymizmem: - Woda? Jest jej mnóstwo, tyle ¿e jest brudna, zasolona lub g³êboko pod ziemi±. Paliwa? Je¶li ujarzmimy jedn± dziesiêciotysiêczn± czê¶æ energii, któr± codziennie dostarcza S³oñce, zaspokoimy potrzeby ca³ego ¶wiata. Postêp technologii jest w stanie rozwi±zaæ te i inne problemy ludzko¶ci - mówi³ wynalazca podczas zakoñczonego w poniedzia³ek w Bostonie kongresu Amerykañskiego Towarzystwa na rzecz Krzewienia Nauki.
Uniwersalne prawo Moore'a
Na g³osy, ¿e przecie¿ prêdzej czy pó¼niej dojdziemy do ¶ciany, ¿e postêp ma swoje granice, Kurzweil przecz±co kiwa g³ow±: - Od kiedy technologia wkroczy³a w fazê informatyczn±, przyspiesza i nic nie jest w stanie zatrzymaæ jej rozwoju. W sta³ych odstêpach czasu podwaja swe mo¿liwo¶ci. Prawo to sformu³owa³ Gordon Moore, wspó³twórca uk³adów scalonych i prezes firmy Intel, który pierwszy zauwa¿y³, ¿e od lat 60. ilo¶æ procesorów umieszczonych na jednym chipie podwaja siê co 18 miesiêcy.
Kurzweil zebra³ dane, które dowodz±, ¿e prawo Moore'a jest bardziej uniwersalne. Dotyczy nie tylko mocy obliczeniowej, ale tak¿e rozmiaru pamiêci, ilo¶ci transmitowanych danych komputerowych, liczby po³±czeñ telefonicznych, ³±czy internetowych, miniaturyzacji, kosztów elektroniki. Na dowód tego Kurzweil wyjmuje z kieszeni miniaturowy komputer i porównuje z najpotê¿niejsz± maszyn± IBM, któr± zakupi³a MIT, kiedy zaczyna³ tam studiowaæ w 1967 r.: - Ma milion razy wiêksz± pamiêæ, jest sto tysiêcy razy tañszy i tysi±ce razy szybszy.
Kiedy maszyny dorównaj± ludziom
Sceptycy uwa¿aj±, ¿e nie mo¿e byæ nieograniczonego wzrostu, ¿e dobra passa musi siê kiedy¶ koñczyæ, jak dla królików, które swego czasu rozmna¿a³y siê w Australii jak szalone i regularnie podwaja³y sw± populacjê. - Jak pokazuje historia, technologie informatyczne przeskakiwa³y przez kolejne progi niemo¿liwego - odpowiada wynalazca.
W latach 50. w elektronice królowa³y lampy pró¿niowe, starano siê je zmniejszaæ, ale dla wszystkich by³o oczywiste, ¿e bez koñca siê tego robiæ nie da. Zast±pi³y je tranzystory. Dzi¶ podnosz± siê g³osy, ¿e doszli¶my do granicy miniaturyzacji chipów. Dla Kurzweila oznacza to tylko tyle, ¿e jeste¶my u progu kolejnego prze³omu technologicznego. Jaki on bêdzie? - Szczegó³ów nie sposób przewidzieæ, bo postêpu nikt z góry nie planuje, jest wypadkow± rywalizacji tysiêcy zespo³ów i wynalazców z ca³ego ¶wiata. Ale ja dowodzê, ¿e trend jest ca³kowicie przewidywalny - mówi Kurzweil.
Jedna z jego prognoz mówi, ¿e ju¿ w przysz³ej dekadzie z naszych domów i biur znikn± komputery, telewizory, komórki. Elektronika bêdzie niezauwa¿alnie wkomponowana w nasze otoczenie, ubranie, a filmy i obrazy wy¶wietlane bezpo¶rednio na siatkówce oka. A na pocz±tku lat 30. tego wieku sztuczna inteligencja ma przewy¿szyæ ³±czn± inteligencjê wszystkich ludzi na Ziemi. I co wtedy? Stanie siê czê¶ci± nas - dziêki czemu zwielokrotnimy nasz potencja³. Homo sapiens przecie¿ od zawsze przekracza³ narzucone przez biologiê granice.
Interwencje w skali nano
Prognozy Kurzweila mo¿na by traktowaæ ma³o powa¿nie, gdyby nie to, ¿e w przesz³o¶ci wielokrotnie wykaza³ siê zmys³em przewidywania i by³ pionierem technologii, które zawojowa³y ¶wiat.
Jako nastolatek w po³owie lat 60., kiedy komputery by³y jeszcze wielko¶ci szafy, napisa³ jeden z pierwszych programów do komponowania muzyki. Tworzy³ te¿ programy do rozpoznawania pisma i g³osu, syntezatory mowy dla niewidomych czy komputerowe instrumenty muzyczne (m.in. we wspó³pracy z muzykiem Steviem Wonderem). Z jego patentów korzystaj± dzi¶ czo³owe koncerny hi-tech, np. Xerox. Jest laureatem najwy¿szych amerykañskich wyró¿nieñ za innowacje i wynalazki - m.in. wartej pó³ miliona dolarów nagrody Lemelsona-MIT, trafi³ do narodowej galerii s³aw, a z r±k prezydenta Clintona odebra³ Narodowy Medal Technologii.
Najbardziej ¶mia³e i prowokacyjne z jego przewidywañ dotycz± medycyny i biologii. Jego zdaniem te dziedziny wiedzy upodabniaj± siê do technologii komputerowych. Poznanie ludzkiego genomu otworzy³o drogê do programowania naszego rozwoju. - Geny to kod ¿ycia, a my uczymy siê, jak nim manipulowaæ - mówi. Zawarto¶æ ¶wiatowych banków genów zwielokrotnia siê co roku i w tym samym lawinowym tempie malej± koszty odczytywania genomów. Genetyka wkroczy³a na zawrotn± ¶cie¿kê, któr± pêdzi elektronika. Wed³ug Kurzweila pod koniec trzeciej dekady tego wieku sztuczna inteligencja w po³±czeniu z nanotechnologi± pozwoli dokonywaæ interwencji na poziomie komórkowym, przebudowywaæ i przeprogramowywaæ nasze cia³a w dowolny sposób. Jednym s³owem, biotechnologie maj± umo¿liwiæ pokonanie trapi±cych nas chorób i powstrzymaæ starzenie siê.
Cia³o - rzecz tymczasowa
Kurzweil ma nadziejê, ¿e sam te¿ doczeka eliksiru nie¶miertelno¶ci (choæ kilka dni temu skoñczy³ ju¿ 60. rok ¿ycia). Swoje zdrowie i kondycjê traktuje jak jeszcze jedno laboratorium. Regularnie bada krew i metabolizm, stosuje restrykcyjn± dietê, codziennie za¿ywa blisko 250 pigu³ek z witaminami i suplementami. - Reprogramujê moj± biochemiê. Zawsze tak atakowa³em wszelkie problemy, ¿e próbowa³em i szuka³em najlepszych rozwi±zañ.
Tu przerwa³, by popiæ szklank± wody gar¶æ tabletek. Jak na 60-latka trzyma siê wcale nie¼le. Podobno testy - np. pojemno¶ci p³uc czy pamiêci - wskazuj±, ¿e ma biologiczny wiek 40-latka. Zapytany, czy naprawdê wierzy w to, ¿e ludzie bêd± mogli ¿yæ d³u¿ej ni¿ uwa¿ane za nieprzekraczaln± granicê 120 lat, t³umaczy: - Je¶li regularnie dbasz o swoje auto, wykonujesz przegl±dy, wymieniasz zu¿yte czê¶ci, to ono mo¿e je¼dziæ bez koñca. Powiesz, ¿e cia³a nie mo¿na porównywaæ do auta? Tylko na razie, dopóki nie zrozumiemy w pe³ni, jak dzia³a. Cia³o jest czym¶ tymczasowym, ka¿dego miesi±ca wymieniamy wiêkszo¶æ atomów naszego organizmu. To, co siê liczy, to nie sama materia, ale wzór, który ona tworzy. Moim zdaniem ten wzór mo¿e trwaæ wiecznie, a przynajmniej tyle, ile bêdziemy chcieli.
Czy nie jest naiwny w swej wierze, ¿e mo¿liwy jest postêp bez granic i skutków ubocznych? - To oczywiste, ¿e nowe technologie przynios± nowe problemy, ale bilans zysków i strat bêdzie dodatni - odpowiada. - Biotechnologia w rêkach terrorystów mo¿e np. s³u¿yæ do stworzenia zabójczych wirusów. Ale jednocze¶nie dziêki niej bêdziemy w stanie bardzo szybko ustaliæ ¼ród³o choroby, rozszyfrowaæ wirusa i znale¼æ na niego remedium dos³ownie w ci±gu godzin. My¶lê, ¿e po prostu powstan± systemy szybkiego reagowania na chorobotwórcze drobnoustroje na wzór programów antywirusowych w naszych pecetach.
Kurzweil nie rozumie strachu przed negatywnymi efektami postêpu. - Wraz z internetem narodzi³y siê wirusy komputerowe czy wirtualni z³odzieje. Ale przecie¿ nikomu nie przychodzi do g³owy wo³aæ z tego powodu: hej, zamknijmy ten internet.
¬ród³o: Gazeta Wyborcza
|