OLEJ LNIANY W DIECIE DR BUDWIG Pionierk± badañ nad olejem lnianym, a w szczególno¶ci zawartymi w nim kwasami t³uszczowymi omega-3, by³a dr Johanna Budwig (1909-2003). Ta niemiecka biochemik za swoje odkrycia by³a a¿ siedmiokrotnie nominowana do Nagrody Nobla. Jest najwiêkszym autorytetem w dziedzinie biochemii t³uszczów oraz leczenia chorób cywilizacyjnych odpowiedni± diet±.
Dr Budwig uzyska³a tytu³ doktora nauk w dwóch dziedzinach: biochemii i naukach przyrodniczych. Oprócz tego z celuj±cymi wynikami ukoñczy³a farmacjê, fizykê, botanikê i biologiê oraz przesz³a przeszkolenie medyczne.
Rozpoczyna³a na Uniwersytecie w Munster. Wspó³pracowa³a wtedy z wieloma szpitalami. Rz±d niemiecki wyznaczy³ j± jako osobê odpowiedzialn± w Niemczech za badania nad wp³ywem farmaceutyków i przetworzonej ¿ywno¶ci na zdrowie cz³owieka. W 1953 roku zrezygnowa³a ze stanowiska (zapewne pod wp³ywem silnych nacisków lobby producentów ¿ywno¶ci).
Dr Budwig opublikowa³a w Niemczech 11 ksi±¿ek, z czego dopiero dwie zosta³y przet³umaczone na jêzyk angielski. Dr Udo Erasmus podj±³ siê zebrania ca³ej, zawartej w nich, wiedzy w swoim opracowaniu pt. "Fats and oils" wyd. Alvis Books, Kanada.
Prowadzi³a swoj± w³asn± klinikê, w której - jak sama publicznie stwierdzi³a, a nikt temu nie zaprzeczy³ - a¿ 90 % pacjentów z nowotworami w stanach krytycznych, którym lekarze praktykuj±cy akademick± medycynê odebrali ju¿ jakiekolwiek nadzieje na prze¿ycie, zosta³o wyleczonych. Podczas jej dietetycznej terapii wyleczeniu ulegaj± tak¿e inne choroby cywilizacyjne, takie jak: arterioskleroza, mia¿d¿yca, cukrzyca, dermatozy i wiele innych.
Dr Budwig og³osi³a zasady swojej leczniczej i jednocze¶nie profilaktycznej diety w 1951 roku. Jej odkrycia godzi³y w interesy przemys³u spo¿ywczego, a przede wszystkim producentów t³uszczów spo¿ywczych. Wielu z nich robi³o wszystko, aby nie dopu¶ciæ do rozpowszechnienia siê tych rewelacyjnych odkryæ.
Nie dziwi wiêc fakt, ¿e a¿ 7-krotnie ponawiano nominacje do nagrody Nobla. Na szczê¶cie pomimo tego, odkrycia dr Budwig nabiera³y powoli rozg³osu na ca³ym ¶wiecie. Rzesze naukowców za jej przyk³adem rozpoczê³y prace badawcze nad rol± kwasów t³uszczowych w zdrowiu i ¿yciu cz³owieka. Po 40 latach, w 1990 roku dr Dan C. Roehm - onkolog i by³y kardiolog - podj±³ siê ponownego zbadania zasad diety dr Budwig. Na pocz±tku, jak sam pisze, podchodzi³ do tematu z wielk± rezerw± i niewiar±. Po wnikliwym badaniu, w skierowanej do ¶rodowiska lekarskiego publikacji "Townsend Letter for Doctors" o¶wiadczy³:
" (...) Nowotwór jest ³atwo uleczalny. Terapia polega jedynie na odpowiedniej diecie. Reakcja na ni± jest natychmiastowa; komórki nowotworowe s± s³abe i bardzo podatne na uszkodzenia. Dr Budwig bardzo precyzyjnie rozpozna³a biochemiczny punkt za³amania siê nowotworu, co bardzo ³atwo mo¿na sprawdziæ zarówno in-vitro, jak i in-vivo."
DIETA DR BUDWIG W SKRÓCIE
"Wybaczcie niegodziwcom, którzy przez tak d³ugi czas uniemo¿liwiali Wam i Waszym najbli¿szym dostêp do tej prostej informacji. " Dr Dan C. Roehm
Dr Budwig stwierdzi³a, ¿e przyczyn± wiêkszo¶ci przewlek³ych chorób, w tym nowotworów, jest nadmierna produkcja oksydazy. Tymczasem nienasycone kwasy t³uszczowe wchodz± w sk³ad produkowanych przez organizm enzymów, rozk³adaj±cych oksydazê. Niestety, u¿yteczno¶æ nienasyconych kwasów t³uszczowych jest zniszczona, je¶li zostan± one ogrzane, gotowane, czy potraktowane azotanami (np. dodawanymi do miêsa w procesie konserwacji).
U wszystkich powa¿nie chorych pacjentów zaobserwowa³a brak w ich krwi fosfatydów i lipoprotein w tym kwasów t³uszczowych omega-3. Jak zauwa¿y³a, w takiej sytuacji nowotwory rozwijaj± siê bardzo gwa³townie. Ponadto analizuj±c obraz krwi u pacjentów z nowotworami, dr Budwig zaobserwowa³a, ¿e hemoglobina zamiast zdrowego czerwonego koloru ma ¿ó³to-zielonkawy odcieñ. To wstrz±saj±ce odkrycie zapocz±tkowa³o prace badawcze nad sprawdzeniem teorii w praktyce.
Chorych na nowotwory pacjentów poddano terapii. Po oko³o 3-miesiêcznym okresie uzupe³niania brakuj±cych substancji od¿ywczych, nowotwory zaczê³y stopniowo cofaæ siê. Fosfatydy i lipoproteiny ponownie pojawi³y siê w organizmie, a hemoglobina odzyska³a prawid³ow± barwê. Dr Budwig rozpoczê³a wtedy poszukiwania naturalnego sposobu uzupe³nienia koniecznych dla zdrowia fosfatydów i lipoprotein. Wynikiem tych poszukiwañ jest znana ju¿ na ca³ym ¶wiecie PASTA, czyli mieszanina dwóch zupe³nie naturalnych sk³adników: oleju lnianego i chudego twarogu. Musz± one byæ spo¿ywane razem, gdy¿ wzajemnie uzupe³niaj±c siê, uruchamiaj± korzystne procesy biochemiczne.
Bia³ka twaro¿ka s± bogate w siarkê. Bardzo istotny sk³adnik wszystkich tkanek oraz m.in. witaminy B1, kwasu pantotenowego i biotyny. Jest wiêc niezbêdna do prawid³owego spalania bia³ek, wêglowodanów i t³uszczów. Zmiksowanie oleju lnianego z twarogiem powoduje zwi±zanie nienasyconych kwasów t³uszczowych z bia³kami. Ten prosty zabieg sprawia, ¿e t³uszcz staje siê rozpuszczalny w wodzie. Jest to bardzo istotna przemiana, która umo¿liwia bardzo szybkie i pe³ne przyswajanie w uk³adzie pokarmowym oraz transportowanie we krwi i limfie.
ZASTOSOWANIE DIETY DR BUDWIG:
Przez wiele lat dr Budwig obserwowa³a efekty zdrowotne opracowanej przez siebie diety stosuj±c j± w leczeniu pacjentów z chorobami przewlek³ymi. Okaza³o siê, ¿e jej prosta i naturalna recepta na zdrowie przynios³a po¿±dany skutek nawet w przypadkach uznanych przez akademick± medycynê za nieuleczalne i ¶miertelne. Na podstawie d³ugoletniej praktyki klinicznej dieta dr Budwig znalaz³a zastosowanie w leczeniu nastêpuj±cych schorzeñ:
1. nowotwory ³agodne i z³o¶liwe, 2. mia¿d¿yca, 3. atak i zawa³ serca, 4. arytmia, 5. obt³uszczenie w±troby, 6. astma oskrzelowa, 7. problemy trawienne, 8. wrzody ¿o³±dka, 9. wady wzroku i s³uchu, 10. choroba Alzheimera, 11. artretyzm, 12. problemy dermatologiczne, 13. schorzenia wieku starczego, 14. stwardnienie rozsiane, 15. reakcje autoimmunologiczne, 16. schorzenia woreczka ¿ó³ciowego, 17. schorzenia prostaty, 18. cukrzyca, 19. depresja, 20. problemy z pamiêci±.
Warto zauwa¿yæ, ¿e dla osób dziedzicznie obci±¿onych ryzykiem zachorowania na pewne choroby, zdrowa dieta jest nie tylko jedn± z mo¿liwo¶ci, ale wrêcz konieczno¶ci±. Osoby zdrowe, dietê dr Budwig mog± stosowaæ okresowo w celach profilaktycznych, w my¶l zasady - lepiej zapobiegaæ ni¿ leczyæ.
DIETA DR BUDWIG - ZASADY DLA ZDROWYCH I CHORYCH:
Podstawowe zasady diety dr Budwig:
Spo¿ywaæ nale¿y produkty ¶wie¿e. Potrawy nie powinny byæ przyrz±dzane na bazie produktów chemicznie konserwowanych, czy te¿ z chemicznymi dodatkami (np. z glutaminianem sodu, polepszaczami w pieczywie). Podstawowym i jedynym t³uszczem w diecie dr Budwig jest olej lniany t³oczony na zimno, nieoczyszczony, wysokolinolenowy. Olej lniany nale¿y spo¿ywaæ codziennie w postaci PASTY, gdy¿ spo¿ywany samodzielnie nie daje takich efektów leczniczych. Piæ oko³o dwóch litrów wody dziennie (filtrowanej lub ¼ródlanej). Na pó³ godziny przed ka¿dym posi³kiem nale¿y wypiæ przynajmniej pó³ szklanki wody lub ¶wie¿ego soku owocowego. Jak najd³u¿ej w ci±gu dnia przebywaæ na ¶wie¿ym powietrzu, je¶li to mo¿liwe w s³oñcu. Oleju lnianego zimno t³oczonego nie mo¿na u¿ywaæ do sma¿enia!
Zasady bilansowania sk³adników od¿ywczych w diecie profilaktycznej:
Dieta dr Budwig bazuje na dostarczeniu organizmowi pokarmów bogatych m. in. w t³uszcze omega-3, wêglowodany z³o¿one, b³onnik i antyoksydanty.
Nale¿y spo¿ywaæ:
owoce - ¶wie¿e, w ilo¶ci 3 do 4 ¶redniej wielko¶ci porcji dziennie, owoców nie nale¿y mieszaæ; soki owocowe - ¶wie¿e, przynajmniej raz dziennie szklankê, pomiêdzy wypiciem soku z owoców cytrusowych, a zjedzeniem pasty powinno up³yn±æ kilka godzin; warzywa - ¶wie¿e, 4 do 6 fili¿anek dziennie, ze szczególnym uwzglêdnieniem warzyw kapustnych i broku³ów; zbo¿a - w postaci chleba i p³atków z nie oczyszczonych, pe³nych ziaren - 3 do 4 fili¿anek dziennie; ryby - ¶wie¿e, oceaniczne, najlepiej ³oso¶ têczowy, makrela, tuñczyk (bardzo bogate w omega-3) - 10 do 25 dkg dziennie; miêso i drób - okazjonalnie - tylko nieprzetworzone, niskot³uszczowe, od zwierz±t którym nie podawano karmy zawieraj±cej hormony, pestycydy i antybiotyki, w przypadku ciê¿kich chorób, z miêsa i drobiu nale¿y zrezygnowaæ zupe³nie; zmielone siemiê lniane - chorzy od 3 - 6 ³y¿ek (spo¿yæ do 15 min. po zmieleniu); produkty fermentacji mlekowej, poniewa¿ bakterie jogurtowe produkuj± w naszym uk³adzie pokarmowym m.in. witaminy z grupy B - nieodzowne dla prawid³owych przemian metabolicznych - wskazana jest 1 szklanka letniego mleka acidofilnego, kefiru , ma¶lanki lub jogurtu zmieszana z 2 ³y¿eczkami ¶wie¿o zmielonego siemienia lnianego; naturalnie s³odkie produkty jak: daktyle, figi, jab³ka, gruszki, winogrona itp. Produkty zakazane:
sztuczne s³odziki, cukier (nawet br±zowy), mo¿na zast±piæ go miodem lub naturalnym sokiem z winogron; rafinowane b±d¼ uwodornione t³uszcze (oleje, margaryny, majonezy itp.) wszelkie produkty sma¿one; t³usty nabia³. Skuteczno¶æ lecznicza diety dr Budwig zale¿y od bezwzglêdnego przestrzegania wszystkich zaleceñ dietetycznych. Ca³a terapia diet± dr Budwig musi trwaæ do ca³kowitego wyleczenia. Konwencjonalna medycyna zak³ada, ¿e jest to okres 5 lat od ust±pienia objawów choroby. Nale¿y liczyæ siê z tym, ¿e ta gruntowna zmiana sposobu od¿ywiania dla osób chorych, nie mo¿e byæ krótsza ni¿ dwa lata, choæ efekty mog± byæ widoczne w bardzo szybkim czasie (wyniki badañ).
Dieta dr Budwig dzia³a silnie oczyszczaj±co. Z tego te¿ powodu nie poleca siê jej w trakcie radio czy chemioterapii. Mo¿e to bowiem znacznie zwiêkszyæ ilo¶ci dzia³aj±cych toksyn, a to mog³oby okazaæ siê zbyt wielkim obci±¿eniem dla organizmu.
Pasta dr Budwig to sk³adnik codziennej diety wszystkich osób ceni±cych swoje zdrowie.
SPOSÓB PRZYRZ¡DZENIA PASTY: Nale¿y zmiksowaæ (przez oko³o 5 minut): - 6-8 ³y¿ek oleju lnianego - osoby chore, 2-4 ³y¿ek - osoby zdrowe, dzieci - 1g/kg masy cia³a, - 12,5 dkg chudego bia³ego twarogu, - ma³y kubeczek naturalnego jogurtu (0% t³uszczu), ma¶lanki lub kefiru dla uzyskania w³a¶ciwej konsystencji. Mikser do wykonania pasty powinien byæ z naczyniem i no¿ami tn±cymi w ¶rodku, a nie ubijak do piany czy mieszacz do ciasta. Pasta powinna mieæ jednolit±, zbli¿on± do rzadkiego majonezu konsystencjê. Po przyrz±dzeniu nale¿y przechowywaæ j± w lodówce (do 48 godzin).
Tak przygotowan± pastê mo¿emy teraz przyrz±dzaæ wg upodobania, dodaj±c przyprawy i ró¿nego rodzaju dodatki.
Na s³odko - ³y¿ka miodu, szczypta kardamonu, cynamonu, pieprzu cayenne. Na s³ono - sól zio³owa, dodatki w postaci ¶wie¿ego ogórka, szczypioru, cebuli. Na ostro - do smaku imbiru, pieprzu cayenne, dodatki takie jak czosnek lub cebula. W zale¿no¶ci od smaku i konsystencji przygotowanej pasty, mo¿emy j± wykorzystaæ jako dodatek do porannego musli albo jako bazê sosu do warzyw, ry¿u, kasz itp. Pasta przyrz±dzona na s³odko, zmiksowana z dodatkiem banana, brzoskwini czy innego owocu jest pysznym i po¿ywnym deserem dla najm³odszych i nie tylko.
Po 3 miesi±cach kuracji mo¿na stopniowo zmniejszaæ dzienn± dawkê oleju lnianego.
A oto kilka przepisów wg diety dr Budwig.
MAJONEZ DR BUDWIG: Zmiksowaæ najpierw przez 5 minut 3 poni¿sze sk³adniki: 3 ³y¿ki oleju lnianego, 3 ³y¿ki serka chudego, 3 ³y¿ki jogurtu naturalnego 0% t³uszczu. Na koñcu dodaæ i miksowaæ przez chwilê: sok z po³ówki cytryny, 1 ³y¿eczkê musztardy bez konserwantów, szczyptê soli i ulubione zio³a. Stosowaæ jako dodatek do sa³atek i surówek.
SOS DO GOTOWANYCH JARZYN: 100g twarogu, 1/2 ma³ego jogurtu 0% t³uszczu, 4 ³y¿ki oleju lnianego, 1 z±bek czosnku, ma³y kawa³eczek ¶wie¿ego imbiru, odrobina kolendry, kurkumy, ga³ki muszkato³owej, mielonego ziela angielskiego (albo pieprzu), szczypta soli. Wszystko razem miksowaæ ok. 5 min. Aby utrzymaæ zawiesist± konsystencjê sosu, mo¿na dodaæ do miksowania kawa³ek wcze¶niej ugotowanego broku³a. Zamiast imbiru, mo¿na dodaæ jeden ma³y ogórek i koperek.
SOS DO SA£ATKI OWOCOWEJ: 1 szklanki soku z pomarañczy, 3 ³y¿ki oleju lnianego, 3 ³y¿ki zmielonych nasion sezamu nale¿y miksowaæ w mikserze na wysokich obrotach przez 1 minutê.
SOS ORZECHOWY: 50g orzechów w³oskich, sok z po³ówki cytryny, 2 z±bki czosnku i szczyptê soli zmiksowaæ z 1 szklank± uprzednio przygotowanej pasty dr Budwig.
SOS ZIELONY (do duszonej ryby): 1 pêczek szczypiorku, 2 pêczki natki pietruszki, 1 ga³±zka estragonu, 1 ga³±zka bazylii, 1 ga³±zka melisy, 2 ma³e cebule, 1 z±bek czosnku, 2 ³y¿ki soku z cytryny, 50 ml oleju lnianego zmieszanego z oliw± z oliwek, pieprz i sól. Listki zió³ oddzieliæ od ³odyg i drobno posiekaæ. Cebulê drobno pokroiæ, dodaæ wyci¶niêty czosnek. Sok z cytryny zmieszaæ z pieprzem, sol± i olejem, po czym dodaæ pozosta³e sk³adniki. W razie potrzeby dodaæ wiêcej oleju i soku z cytryny.
SOS MUSZTARDOWY (do marynowanego lub wêdzonego ³ososia): 1 1/2 ³y¿ki musztardy, 1 1/2 ³y¿ki miodu, 2 ³y¿ki soku z cytryny, 1 ³y¿eczka wody, 8 ³y¿ek oleju lnianego, drobno posiekany koperek, sól i pieprz do smaku. Musztardê, miód, sok z cytryny, sól i pieprz zmieszaæ z wod±, po czym dolaæ powoli, cienkim strumieniem olej. Na koñcu dodaæ koperek.
SA£ATKA Z KISZONEJ KAPUSTY: 500 g kapusty kiszonej, 1 du¿a cebula, 5 ³y¿ek oleju lnianego. Cebulê pokroiæ w kostkê, wymieszaæ razem z kapust± i olejem. Dodaæ pieprz do smaku.
SA£ATKA Z OGÓRKÓW I ZIEMNIAKÓW: 1 ogórek, 400 g ziemniaków, 2 du¿e z±bki czosnku, 4 ³y¿ki oleju lnianego, 3 ³y¿ki sto³owe octu winnego lub jab³kowego, ¶wie¿y koperek, sól i pieprz. Ziemniaki uparowaæ, obraæ i pokroiæ w plastry. Ogórek obraæ i pokroiæ w drobne plasterki. Ziemniaki, ogórek, poszatkowany koperek wymieszaæ ze sob±, doprawiæ sol± i pieprzem. Czosnek obraæ i wycisn±æ, wymieszaæ z pozosta³o¶ci±. Zalaæ olejem i octem.
Wspó³czesne badania laboratoryjne nad siemieniem lnianym i nowotworami:
Olej lniany, który jest kluczowym elementem diety dr Budwig jest teraz przedmiotem badañ na ca³ym ¶wiecie. M.in. zajmuje siê tym Duke University w Stanach zjednoczonych, który jaki¶ czas temu opublikowa³ nastêpuj±c± informacjê:"Flaxseed-Rich Diet Blocks Prostate Cancer Growth and Development in Mice", czyli w t³umaczeniu na jêz. polski: " Bogata w siemiê lniane dieta blokuje wzrost i rozwój raka prostaty u myszy" (¼ród³o: http://www.dukemednews.org/news/article.php?id=6041
Kontakt z pacjentami stosuj±cymi dietê dr Budwig:
Dobrym ¼ród³em, zawieraj±cym ¶wiadectwa ludzi stosuj±cych terapiê diet± dr Budwig jest internetowa lista dyskusyjna http://www.onelist.com/community/FlaxSeedOil. Jest tam wiele osób, które bardzo chêtnie podziel± siê swoim do¶wiadczeniem w zmaganiu siê z chorob± nowotworow±. Grupê "moderuje" starszy pan, Cliff Beckwith, który od wielu lat skutecznie broni siê przed wznow± raka prostaty w³a¶nie przy pomocy diety dr Budwig.
Przyk³ad diety piêciodniowej wg dr Budwig.
Mimo stosowania tej diety, mój m±¿ niestety nie ¿yje... znam wiele osób, które podda³y siê rystrykcji i.... nie pomog³o.... mam coraz wiêksze w±tpliwo¶ci co do cudownych odkryæ - mo¿e w prewencji TAK!!! Ale ka¿dy ma swój rozum, swój pogl±d i.... je¶li chcecie to spróbujcie...
|