samograj - 2008-09-10 01:30:28

Neuroradiologia interwencyjna

Wewnątrznaczyniowa neuroradiologia interwencyjna jest dynamicznie rozwijającą się gałęzią medycyny, w której dzięki ścisłej współpracy wyspecjalizowanych w tej dziedzinie neuroradiologów oraz neurochirurgów możliwym jest podjęcie leczenia niektórych schorzeń naczyń mózgowych w sposób zastępujący klasyczne zabiegi neurochirurgiczne. W części z tych chorób zabiegi wewnątrznaczyniowe stanowią nowoczesny standard postępowania ze względu na ich wysoką skuteczność oraz mniejsze ryzyko wystąpienia niekorzystnych skutków ubocznych. Z drugiej strony część zabiegów endowaskularnych w znakomity sposób przygotowuje "przedpole" do otwartej interwencji neurochirurgicznej, ułatwiając przebieg zabiegu operacyjnego, a tym samym przyczyniając się do poprawy wyników leczenia.

Embolizacja guzów mózgu

Zabiegi embolizacji guzów mózgu są nieocenionym czynnikiem ułatwiającym przebieg śródoperacyjny w niektórych nowotworach mózgu, a co za tym idzie poprawiającym wyniki leczenia operacyjnego. Przedoperacyjnej embolizacji podlegają:

-oponiaki posiadające (stwierdzane wcześniej w badaniu angiograficznym) unaczynienie głównie od gałęzi tętnicy szyjnej zewnętrznej:
-rozległe guzy podstawy czaszki o różnym charakterze i stwierdzanym możliwym do określenia i dostępnym radiologicznie unaczynieniu.

Przedoperacyjna embolizacja guzów - głównie oponiaków - polega na wprowadzeniu do naczyń zaopatrujących te - niekiedy bardzo obficie ukrwione - nowotwory materiału embolizującego, czasowo zamykającego tętnice odżywiające. Zabieg ten powoduje znaczne zmniejszenie dopływu krwi do guza, tym samym redukując śródoperacyjne krwawienie oraz redukując trudności techniczne związane z jego usunięciem. Stosowane materiały pozwalają na kilkudniowe zamknięcie naczyń doprowadzających i wykonywane są zwykle na 2-3 dni przed zabiegiem operacyjnym.

alphameble.com Cajas de cambio noclegi w ciechocinku