http://katowice.naszemiasto.pl/na_zdrow … 32305.html
Pierwsze w Polsce operacje guzów mózgu z u¿yciem trójwymiarowej mapy w³ókien nerwowych
Do tej pory neurochirurg wycinaj±c trudno dostêpnego guza mózgu, zlokalizowanego w pobli¿u wa¿nych dla ¿ycia o¶rodków, odpowiedzialnych m.in. za ruch nóg i r±k oraz mowê nie mia³ komfortowej sytuacji. Móg³ opieraæ siê na obrazach tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, które okre¶la³y po³o¿enie tych o¶rodków w korze mózgowej. Móg³ te¿ liczyæ na w³asn± wiedzê, umiejêtno¶ci i do¶wiadczenie, umo¿liwiaj±ce poruszanie siê w mózgu z potrzebn± precyzj±. Wiedzia³ wiele, ale nie wszystko. Nowotwór wycinano, ale bywa³o, ¿e pacjent mia³ powik³ania np. w postaci niedow³adów koñczyn.
Teraz lekarze dostali do r±k now± broñ - trójwymiarow± mapê przedstawiaj±c± przebieg w³ókien nerwowych wychodz±cych z kory mózgowej - miejsca bêd±cego prapocz±tkiem naszej ¶wiadomo¶ci. To w w³a¶nie w korze znajduj± siê pola odpowiadaj±ce za wêch, czucie, pamiêæ, ruch. Ka¿da z grup miê¶niowych ma tam swoj± reprezentacjê.
Na dodatek na ekranie komputera chirurdzy mog± ¶ledziæ wszystkie czynno¶ci operacyjne!
W Klinice Neurochirurgii ¦l±skiej Akademii Medycznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu z u¿yciem supermapy wykonano dwa zabiegi. W miniony czwartek operowano m³od± kobietê ze zdiagnozowanym glejakiem. Wczoraj pacjentkê cierpi±c± na ten sam nowotwór.
Zanim trafi³y na stó³ operacyjny musia³y pojechaæ do... Gliwic, bo to w gliwickim Instytucie Onkologii zespó³ radiologów, za pomoc± precyzyjnych wyliczeñ przygotowa³ wizualizacjê dróg nerwowych.
Chorym podany zosta³ kontrast i wykonany tzw. czynno¶ciowy rezonans magnetyczny oraz dyfuzyjny, lokalizuj±cy po³o¿enie w³ókien nerwowych. Pacjent w czasie badania wyci±ga do góry rêkê, pokazuje jêzyk, porusza nog±, a przeprowadzaj±cy badanie zapisuje aktywno¶æ okre¶lonych miejsc w korze mózgowej.
Dyskietkê z map±, ju¿ w Sosnowcu, lekarze wprowadzaj± do komputera. Dziêki u¿yciu specjalnego programu komputerowego nak³adane s± na siebie dwa obrazy: przebieg w³ókien i ruch narzêdzi chirurgicznych w czasie zabiegu. Prof. Henryk Majchrzak, szef Kliniki Neurochirurgii, operuj±cy obie chore, ca³y czas ¶ledzi³ wiêc na monitorze swoje dzia³ania i móg³ je kontrolowaæ.
Weryfikacje prowadzona jest non stop - wyja¶nia prof. Majchrzak. - Obecnie dziêki znajomo¶ci u³o¿enia w³ókien wiemy, gdzie wyci±æ guza, by omin±æ drogi korowo-rdzeniowe. Wszystko po to, by zminimalizowaæ ryzyko powik³añ pooperacyjnych w postaci parali¿u, zaburzeñ mowy, pamiêci. Sosnowiecka klinika jako jedyna w Polsce otrzyma³a program znany na Zachodzie od ok. czterech lat. Firma BrainLab wypo¿yczy³a go na pó³ roku. Jest drogi, kosztuje ok. pó³ miliona z³otych, i teraz trzeba znale¼æ sponsora, który kupi³by go pacjentom.
(wiem, ¿e nadal prof Majchrzak operuje zdawa³oby sie nioperacyjne guzy... przyje¿d¿aj± do niego pacjenci z krañców Polski - widzia³am tych pacjentów, kiedy Krzysiek le¿a³ na oddziale - przypis samograj )
- Operacje nie by³yby mo¿liwe gdyby nie wspó³praca z Instytutem Onkologii w Gliwicach - przyznaje prof. Majchrzak.
Po³±czyli¶my nasze si³y z wielkim po¿ytkiem - wyja¶nia szef Instytutu Onkologii w Gliwicach prof. Bogus³aw Maciejewski. - To efekt ca³o¶ciowego spojrzenia na leczenie nowotworów mózgu i rezultat pracy zespo³u radiologów i chirurgów. Wnikniêcie w g³±b mózgu pozwala nie tylko wyci±æ guza, ale te¿ zaplanowaæ radioterapiê, czyli dalsze czynno¶ci, których celem jest ca³kowite zniszczenie komórek nowotworowych.
W kilku o¶rodkach na ¶wiecie w czasie operacji neurochirurgicznych wykonywane s± rezonanse ¶ródoperacyjne, pozwalaj±ce w tym samym czasie operowaæ i ¶ledziæ czynno¶ci chirurga - bez wcze¶niej nagranego obrazu, lecz ca³kowicie na ¿ywo. To jednak luksus nawet dla bardzo bogatych.
Agata Pustu³ka - POLSKA Dziennik Zachodni
|