Badania kliniczne - nadzieja równie¿ dla ciebie TARCEVA + TEMODAL
Badania kliniczne s± przeprowadzane przez szczegó³owo wyselekcjonowane o¶rodki naukowe i kliniczne. Maj± one sprawdziæ, jak silne s± dowody naukowe na to, ¿e nowa terapia jest rzeczywi¶cie skuteczna, albo ¿e jest skuteczniejsza od terapii starej. Badania kliniczne maj± te¿ na celu wykrycie wiêkszo¶ci dzia³añ niepo¿±danych, mog±cych wyst±piæ podczas leczenia. Takich prób przeprowadza siê wiele, gdy¿ jedn± z cech dowodu naukowego jest jego powtarzalno¶æ w niezale¿nych od siebie o¶rodkach. Kolejnym wymogiem dotycz±cym badañ klinicznych jest ich realizacja w ¶ci¶le zdefiniowanych fazach.
Faza pierwsza, druga i trzecia Po przetestowaniu leku na zwierzêtach lub na modelach zwierzêcych i wykluczeniu zasadniczych dzia³añ niepo¿±danych, rozpoczyna siê testy na ludziach.
W fazie pierwszej badan± substancjê podaje siê zdrowym, m³odym ochotnikom lub - w sytuacjach wyj±tkowych, ze wzglêdów etycznych - grupie specjalnie dobranych pacjentów, np. chorych na raka. W tej fazie ocenia siê tolerancjê leku i jego farmakodynamikê/farmakokinetykê, od których zale¿y dawkowanie. Zaczyna siê od jak najmniejszych dawek, stopniowo je zwiêkszaj±c. Z fazy pierwszej do drugiej przechodzi ok. 70% testowanych substancji.
Faza druga to badanie skuteczno¶ci i bezpieczeñstwa leku na grupie pacjentów docelowych. Okre¶la siê wtedy intensywno¶æ jego dzia³ania i w dalszym ci±gu dopasowuje dawkowanie. Do kolejnej fazy przedostaje siê ju¿ tylko ok. 33% badanych substancji.
Wyniki fazy drugiej s± podstaw± badañ fazy trzeciej, w której ocenia siê stosunek dawki leku do wywo³anego efektu, a w przypadku leków stosowanych przewlekle, tak¿e kumulowanie siê substancji czynnej w narz±dach i interakcje z innymi lekami. Kontroluje siê wtedy równie¿ wp³yw wydolno¶ci nerek i w±troby na metabolizm leku, a wiêc to, jak nale¿y uzale¿niæ jego dawkowanie od stopnia niewydolno¶ci tych narz±dów. Najczê¶ciej jednak faza ta obejmuje porównanie leków „starych", ju¿ uznanych za skuteczne i bezpieczne, z nowym specyfikiem, który zakoñczy³ fazê drug±. Pozytywn± opiniê Komisji ds. Rejestracji Leków dostaje 25-30% specyfików.
Rejestracja i dopuszczenie do obrotu Je¶li lek przejdzie pozytywnie wszystkie te etapy, zostaje zarejestrowany i dopuszczony do sprzeda¿y. Nie koñczy to jednak badañ klinicznych, ale rozpoczyna ostatni±, czwart± fazê testów. Przez kilka lat producent musi monitorowaæ wszelkie dzia³ania niepo¿±dane, mog±ce byæ zwi±zane ze stosowaniem jego produktu. Dziêki za¿ywaniu leku przez tysi±ce pacjentów udaje siê wykryæ rzadko wystêpuj±ce dzia³ania uboczne. Je¶li zostanie potwierdzony zwi±zek miêdzy nimi a stosowanym lekiem, mog± zostaæ zmienione ostrze¿enia w ulotce informacyjnej, wskazania lub przeciwwskazania. Lek mo¿e równie¿ zostaæ wycofany z u¿ycia. Ostatecznie jako nowe skuteczne terapie zostaje zaakceptowanych ok. 20% testowanych pocz±tkowo substancji.
Próba podwójnie ¶lepa Aby niemal¿e ostatecznie wykluczyæ mo¿liwo¶æ nawet pod¶wiadomej „manipulacji" podczas badañ, wymy¶lono tzw. próbê podwójnie ¶lep±. Medycyna zna si³ê efektu placebo, która niejednokrotnie mo¿e dorównywaæ sile leków. Do podrêczników wesz³y ju¿ historie pacjentów, którzy twierdzili, ¿e ich dolegliwo¶ci zwi±zane z chorob± niedokrwienn± serca uleg³y znacznemu zmniejszeniu po operacji wszczepienia by-passów. Nie wiedzieli tylko, ¿e tak naprawdê nie mieli ¿adnej operacji, a jedynie naciêcie skóry, które mia³o ich przekonaæ o przej¶ciu zabiegu. Przyk³ad ten obrazuje, jak silna mo¿e byæ sugestia i jak mo¿e wp³ywaæ na rezultaty leczenia oraz badañ naukowych. W zale¿no¶ci od fazy badañ i od tego, co chcemy sprawdziæ, pacjenci albo wiedz±, jakie leki otrzymuj±, albo wie o tym wy³±cznie lekarz. Jednak lekarz to tylko cz³owiek, który mow± cia³a, podej¶ciem do pacjenta lub w jaki¶ inny niewerbalny sposób mo¿e zdradziæ swoje nastawienie do terapii i w ten sposób wp³yn±æ na zaobserwowan± skuteczno¶æ. Dlatego aby wykluczyæ jakiekolwiek wp³ywy zewnêtrzne, najlepsze badania wykonuje siê z u¿yciem próby podwójnie ¶lepej. W takiej próbie pacjent nie wie, czy otrzymuje substancjê czynn±, czy placebo. Nie wie tego równie¿ lekarz podaj±cy substancjê. W razie wyst±pienia jakichkolwiek gro¼nych objawów, dany pacjent jest „rozkodowywany" i wy³±czany z badania. Lekarz stoi na stra¿y bezpieczeñstwa swoich pacjentów.
Czy mo¿na wzi±æ udzia³ w badaniu klinicznym? Mo¿na. Nale¿y jednak spe³niæ bardzo wiele wymagañ postawionych przez twórców badania. Wymagania te maj± zapewniæ obiektywno¶æ i rzetelno¶æ wyci±ganych pó¼niej wniosków. Chodzi bowiem o wykluczenie pacjentów w takim stanie zdrowia, który uczyni³by pó¼niejsze obserwacje niejednoznacznymi i niewiarygodnymi. Pod uwagê jest tak¿e brana zdolno¶æ chorego do bezwzglêdnego podporz±dkowania siê zaleceniom lekarza dotycz±cych za¿ywania leku. Jednak o tym, czy dany chory spe³nia kryteria w³±czenia do badania, decyduje lekarz prowadz±cy testy i to z nim trzeba siê kontaktowaæ. Co jest niezmiernie wa¿ne, pacjent uczestnicz±cy w badaniu klinicznym musi siê regularnie stawiaæ na wizyty kontrolne. Zatem nie bez znaczenia, jest odleg³o¶æ o¶rodka badawczego od miejsca zamieszkania pacjenta. Zainteresowanym polecamy nastêpuj±ce strony, z mo¿liwo¶ci± bardzo szczegó³owego przeszukiwania dostêpnych na nich baz danych: www.eortc.be/protoc/default.htm www.cancerbacup.org.uk/Trials/Search www.cancer.gov/clinicaltrials
Uwaga! Zrozumienie mechanizmów dzia³ania testowanych leków u³atwi zapoznanie siê z artyku³ami: „Jak powstaje i rozwija siê nowotwór", „Metody leczenia chorób nowotworowych", „Terapie przysz³o¶ci". Zamieszczona poni¿ej lista nie jest list± pe³n±. Obecnie na ¶wiecie jest badanych ok. 2 tys.substancji.
Podaje terapie dla glejaka: NOWOTWORY MÓZGU Typ nowotworu: glejak. Typ terapii: lonafarnib i temozolomid - terapia cytotoksyczna i alkiluj±ca. Mechanizm dzia³ania testowanej substancji: Leki dzia³aj± poprzez uszkadzanie DNA i organelli komórkowych. Lonafarnib wywo³uje apoptozê, czyli ¶mieræ komórek nowotworowych i prowadzi zahamowania wzrostu guza. Etap badañ klinicznych: faza I. Koordynator badañ: dr Roger Stupp, European Organization for Research and Treatment of Cancer. Szczegó³owe informacje i kontakt:
www.cancer.gov/clinicaltrials/EORTC-16027
|