Dieta może być kluczem do zapobiegania i leczeniem guzów mózgu. tłumaczenie z: http://health.groups.yahoo.com/group/gl … essage/583
1 Kwiecień 2008
Złośliwe guzy mózgu są jedną z głównych przyczyn zgonów oraz niepełnosprawności wśród dorosłych i drugą przyczyną śmierci wśród dzieci chorych na nowotwory. Medycyna ma do zaoferowania jeśli chodzi o prewencje. Żadna z dostępnych terapii złośliwych guzów mózgu nie zapewnia długoterminowej kontroli nad chorobą. Prowadzone terapię w sposób nie efektywny celują w komórki guza oraz negatywnie wpływają na zdrowie i witalność prawidłowych komórek mózgu. Ludzi, którzy otrzymali tego typu terapie nie są już tymi samymi ludźmi jakimi byli przed rozpoczęciem terapii. Dwa najnowsze badania podkreślają wniosek, że dieta może być kluczem do prewencji pojawianiu się złośliwych guzów mózgu.
Badania i wyniki
Magazyn The Journal of Pharmacological Science, z Lutego 2007 donosi o badaniu w którym badacze oszacowali zdolność isothiocyanate iberin (wyizolowanej z Lesquerella fendleri), bio aktywnego agenta z rodziny kapustowatych, do redukowania proliferacji i promowania programowanej śmierci komórki (apoptozy) w komórkach ludzkiego glioblastoma, które były komórkami złośliwego guza mózgu, zazwyczaj pojawiającego się w kresomózgowiu człowieka dorosłego. Ludzkie kolonie komórek glioblastoma były oddawane działaniu różnych koncentracji iberin i testowane w kierunku inhibicji wzrostu guza, cytotoksyczności, indukowania apoptozy i aktywowania Kaspar, enzymów które są promotorami apoptozy.
Wyniki wskazywały, że iberin inhibitował wzrost komórek nowotworowych, wzmógł cytotoksyczność i indukował apoptozę poprzez aktywacje kaspaz. Wyniki badań mogą zapewnić podstawy potencjalnej użyteczności diety dostarczającej sothiocyanate iberin jako obiecującego terapeutycznego znaczenia mikro minerałów w prewencji i interwencji guzów mózgu.
W Lutowym wydaniu Nutrition and Metabolism z 2007r. badacze donoszą że w porównaniu z normalnymi komórkami, które mogą metabolizować oba składniki ciała ketonowe i glukozę wzrost oraz przeżycie komórek nowotworowych guzów mózgu z racji uszkodzenia mechanizmów energetycznych jest zależny tylko od glukozy. Ciała ketonowe są trój wodnymi rozpuszczalnymi składnikami które są wytwarzane jako półprodukty rozpadu kwasów tłuszczowych podczas ich przetwarzania na energię w wątrobie i nerkach i stają się źródłem energii dla mózgu i serca.
Badania oszacowały efektywność KetoCal, nowej diety ketogennej bogatej w kwasy tłuszczowe i ubogiej w węglowodory dla dzieci z epilepsją na wzroście i unaczynieniu złośliwego mysiego i ludzkiego Astrocytoma.
U dorosłych myszy zostały wyhodowane złośliwe guzy mózgu. Myszą był podawany KetoCal w ilościach ograniczanych i nie ograniczonych Wpływ KetCal na wzrost guza, unaczynienie, a mysi czas przeżycia został porównany z tymi z nie restrykcyjną standardową dietą bogatą w węglowodany. Wyniki wskazywały, że KetoCal podawany w ograniczonych ilościach znacząco zmniejszył wewnątrz kresomózgowy wzrost guzów o 65% i 35%, znacząco poprawił stan zdrowia i czas przeżycia w relacji do grup kontrolnych otrzymujących standardową dietę niskotłuszczową bogatą w węglowodany.
Restrykcyjna dieta KetoCal zredukowała poziom glukozy w plazmie krwi jednocześnie podnosząc w niej poziom ciał ketonowych. Gęstość naczyń krwionośnych była niższa wśród grup kalorycznie restrykcyjnych KetoCal niż w kontrolnych grupach kalorycznie nie restrykcyjnych. Dodatkowo ekspresja genów w przypadku poszczególnych enzymów mitochondrialnych była niższa w guzach niż w przypadku przeciwnych normalnych mózgów, co sugerowało, że te guzy miały zredukowaną możliwość metabolizowania ciał ketonowych w celu pozyskiwania energii.
Naukowcy podsumowują, że Ketocal podawany w restrykcyjnych ilościach ma anty guzowe i angiogeniczne oddziaływanie w przypadku myszy która brała udział w eksperymencie oraz ludzkich guzach Możność kontrolowania efektu terapeutyczny KetoCal dla pacjentów z nowotworem mózgu wynikała głównie z faktu redukcji całkowitej zawartości kalorycznej, która zredukowała ilość krążącej glukozy niezbędnej do wzrostu guza. Zależność od glukozy w połączeniu z defektami metabolizmu ciał ketonowych wyjaśnia dlaczego wzrost guzów był minimalny czy to w przypadku keto-restrykcyjnej diety czy tez standardowej-restrykcyjnej diety. Naukowcy wywnioskowali, że geny odpowiedzialne za metabolizm ciał ketonowych Powinien być użyteczny w osłanianiu guzów mózgu, które tymczasem mogą być celem kalorycznie restrykcyjnej diety ketogennej bogatej w tłuszcze i ubogiej w węglowodany. Odkryli oni , że KetoCal może być bezpieczną i efektywną terapią która powinna być rozważana jako alternatywna opcja terapeutyczna złośliwych nowotworów mózgu
|