DWA BIEGUNY:
1. OPINIA DLA ZWOLENNIKÓW EUTANAZJI, BRONI¡CA DECYZJI OJCA EULANY: "Druzgoc±ca" wizyta u Eulany Englaro Dziennikarka w³oskiej telewizji RAI, która odwiedzi³a w niedzielê Eluanê Englaro w domu opieki w Udine, ujawni³a, ¿e nie mo¿na by³o rozpoznaæ w niej kobiety znanej z publikowanych wszêdzie zdjêæ. Reporterka lokalnej redakcji telewizji publicznej z regionu Friuli-Wenecja Julijska, Marinella Chirico powiedzia³a, ¿e zosta³a zaproszona do pokoju, w którym le¿a³a Eluana przez jej rodzinê. Przy ³ó¿ku kobiety spêdzi³a trzy godziny. Swoje prze¿ycia z wizyty w pokoju okre¶li³a jako "druzgoc±ce".Wiêcej na ten temat
- Eluana wygl±da³a dok³adnie tak, jak mo¿na by³o sobie wyobraziæ kobietê w stanie wegetatywnym od 17 lat: absolutnie nierozpoznawalna w porównaniu ze zdjêciami, które mo¿na ogl±daæ - podkre¶li³a reporterka.
- Kobieta by³a ca³kowicie nieruchoma, pielêgniarki i sanitariusze musieli j± przewracaæ na bok co dwie godziny - opowiedzia³a.
Dziennikarka wyja¶ni³a, ¿e zosta³a zaproszona do kliniki przez ojca Eluany - Beppino Englaro, poniewa¿ pod jego adresem "kierowano surow±, brutaln± krytykê, która podawa³a w w±tpliwo¶æ prawdziwy stan Eluany".
- Polemika ta by³a kontynuowana, a Beppino czu³ siê g³êboko zraniony i zmartwiony tym, ¿e mu nie wierzono, gdy mówi³, ¿e jego córka by³a w rozpaczliwym stanie - podkre¶li³a Chirico.
We wtorek, dzieñ po ¶mierci Eluany, która zmar³a po od³±czeniu sztucznego od¿ywiania, pojawi³y siê g³osy, ¿e nale¿a³oby pokazaæ opinii publicznej jej zdjêcia.
Znana pisarka Dacia Maraini napisa³a na ³amach "Corriere della Sera", ¿e publikacja jednej fotografii Eluany po 17 latach spêdzonych w stanie wegetatywnym wywo³a³aby zrozumienie u tych, którzy uwa¿ali, ¿e "nic jej nie by³o" i by³a "zdrowa, u¶miechniêta i szczê¶liwa", jak na znanych wszystkim zdjêciach sprzed wypadku samochodowego.
2. A JAK TO WIDZ¡ INNI:
„Tygodnik Powszechny”: Pytania o Eluanê Englaro
10/02/2009 Je¶li Eluana jest martwa od 17 lat, to czemu d±¿ono do jej prawdziwego u¶miercenia? – te i inne pytania stawia ks. Adam Boniecki w TP
Tekst artyku³u ks. Adama Bonieckiego, z ostatniego numeru Tygodnika Powszechnego:
Eluana, 38-letnia W³oszka, po wypadku motocyklowym sprzed 17 lat pogr±¿ona w ¶pi±czce, zmar³a. W sobotê, na pro¶bê rodziny, zaprzestano jej sztucznego od¿ywiania, skazuj±c j± tym samym na ¶mieræ g³odow±.
Margherita Coletta jest wdow±. Jej m±¿ zgin±³ w 2003 r. w Iraku, gdzie niós³ pomoc dzieciom – ofiarom wojny. Robi³ to przez pamiêæ o synku, który 6 lat wcze¶niej zmar³ na bia³aczkê. Kiedy lekarze powiedzieli, ¿e dalsza chemioterapia nie przyniesie rezultatu, rodzice, by oszczêdziæ mu cierpieñ, zadecydowali o jej przerwaniu.
Margherita w listopadzie 2008 r. przeczyta³a o Eluanie Englaro i wiedzia³a, ¿e musi j± zobaczyæ. Opowiedzia³a, kim jest. Pan Beppino, ojciec Eluany, zgodzi³ siê na spotkanie. W Lecco natychmiast spyta³: „Margherita, po której jeste¶ stronie?”. Odpowiedzia³a: „Po ¿adnej. Przyjecha³am odwiedziæ Eluanê, tak jak siê odwiedza bliskich w szpitalu”.
Teraz o tych odwiedzinach Margherita opowiedzia³a dziennikarzowi „L’Avvenire”. O panu Beppino, który, wed³ug niej, w staraniach o przerwanie od¿ywiania córki zaszed³ tak daleko, ¿e nie potrafi siê wycofaæ. O swoim spotkaniu z Eluan±: „To jest kobieta. Ma cykl menstruacyjny, jak ka¿da z nas. W ci±gu dnia ma otwarte oczy, zamkniête w nocy. Bez problemów, spokojnie i samodzielnie oddycha. Jej serce bije rytmicznie i mocno. S± momenty, w których chyba siê u¶miecha. Ale ilu ludzi wie, ¿e Eluana nie jest pod³±czona do ¿adnych aparatów? Ilu wie, ¿e w jej pokoju nie ma ¿adnych medycznych urz±dzeñ, tylko dwa pluszowe misie na ³ó¿ku? ¯e nie ma odle¿yn? ¯e w ci±gu 17 lat nie przyjmowa³a ¿adnych antybiotyków?”. Opiekuj±ce siê Eluan± zakonnice traktowa³y j± jak królow±: perfumowa³y, wywozi³y na spacer, troszczy³y siê nawet o depilacjê jej nóg.
3 lutego Eluana zosta³a przewieziona do Udine, do kliniki „La Quiete” (spokój). Ekipa z³o¿ona z 15 wolontariuszy, lekarzy i pielêgniarek mia³a doprowadziæ do jej ¶mierci.
Personel kliniki by³ g³êboko poruszony. Jego kodeks deontologiczny mówi: „Pielêgniarka nie mo¿e wykonywaæ ani uczestniczyæ w interwencji, której celem jest spowodowanie ¶mierci, nawet je¶li wykonuje siê to na ¿yczenie pacjenta”. W wywiadzie dla lokalnej telewizji szef ekipy zapewnia³: „ -Eluana] nie bêdzie cierpia³a, bo umar³a ju¿ 17 lat temu”, i zachêca³, by siê nie zastanawiaæ nad tym, co ona mo¿e odczuwaæ, lecz raczej pomy¶leæ, czy siê jest gotowym, by pozostawaæ w stanie wegetatywnym tyle lat co ona.
W³ochy s± podzielone. Rz±d przyj±³ dekret: „Zabrania siê przerwania od¿ywiania i pojenia pacjentów w stanie wegetatywnym”. Dekretu nie podpisa³ prezydent Napolitano: uwa¿a, ¿e kraj potrzebuje dobrze przemy¶lanej ustawy o koñcu ¿ycia.
Dotychczas pustkê legislacyjn± wype³nia³y wyroki trybuna³ów. Ró¿ne, jak w przypadku Eluany. Kolejne sk³ady odmawia³y zgody na jej u¶miercenie, a¿ w 2007 r. S±d Najwy¿szy zakwestionowa³ poprzednie wyroki i takie prawo ojcu kobiety przyzna³.
Rozwa¿ane s± trzy propozycje. Pierwsza to wprowadzenie „testamentu biologicznego”, czyli wcze¶niejszych dyspozycji co do w³asnej ¶mierci. Druga opowiada siê za rozstrzyganiem trudnych przypadków przez trybuna³y. Trzecia, z³o¿ona przez prezydium skupiaj±ce osoby wierz±ce i niewierz±ce Stowarzyszenia Scienza & Vita, zak³ada, ¿e ¿ycie stanowi dobro, którym nie mo¿na dowolnie dysponowaæ. Prawo powinno gwarantowaæ opiekê dla osób w stanie terminalnym, m.in. przez rozbudowanie sieci hospicjów. Scienza & Vita ostrzega przed pozostawianiem delikatnej decyzji nielicznej grupie osób (sêdziów). I podkre¶la, ¿e niektóre propozycje legislacyjne to kroki ku uprawomocnieniu eutanazji.
S± tak¿e pytania, na które nie ma odpowiedzi. Je¶li Eluana jest martwa od 17 lat, to czemu d±¿ono do jej prawdziwego u¶miercenia? Dlaczego nie mog³a zostaæ pod opiek± sióstr mi³osierdzia? Je¶li umieraj±c z g³odu i pragnienia jakoby nie cierpia³a, to sk±d decyzja o zastosowaniu ¶rodków znieczulaj±cych, wskazuj±ca, ¿e byæ mo¿e nie by³a tak zupe³nie martwa? Mówi sekretarz w³oskiego Episkopatu bp Mariano Crociata: „To niepojêta sprzeczno¶æ: pozbawiæ pokarmu i napoju i podawaæ ¶rodki znieczulaj±ce oraz inne leki, by ³agodziæ efekt pozbawienia tego, co podtrzymuje ¿ycie. Prawdziwe mi³osierdzie polega na towarzyszeniu cierpieniu i na integrowaniu go – podobnie jak i ¶mierci – w nasze ¿ycie”.
Ks. Adam Boniecki
|