Crono5 - 2008-08-20 01:48:36

Dyrektor jednego z czo³owych o¶rodków onkologicznych w USA uwa¿a, ¿e telefony komórkowe mog± byæ gro¼ne dla zdrowia - szczególnie w przypadku dzieci. Jego bezprecedensowe o¶wiadczenie rozpêta³o naukow± awanturê

przedruk z:
http://wyborcza.pl/1,75476,5495744,Tele … 7-28-02-16

Wydawa³o siê, ¿e w±tpliwo¶ci dotycz±ce szkodliwo¶ci telefonów komórkowych zosta³y ostatecznie wyja¶nione i nie ma powodów do strachu. Naukowcy zamilkli na ten temat. Jednak okaza³o siê, ¿e by³a to cisza przed burz±.

Obawy dotycz±ce promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez komórki dotyczy³y g³ównie ryzyka powstawania guzów mózgu. Po latach dyskusji wiêkszo¶æ ekspertów uzna³a, ¿e takiego niebezpieczeñstwa nie ma lub jest ono minimalne. Zapanowa³ b³ogi spokój.

W ostatni± ¶rodê znalaz³ siê jednak kto¶, kto uzna³, ¿e w to mrowisko trzeba w³o¿yæ kij. To dr Ronald Herberman - dyrektor Instytutu Chorób Nowotworowych uniwersytetu w Pittsburghu. W memorandum wys³anym do 3 tys. swoich podw³adnych Herberman ostrzega przed potencjalnymi zagro¿eniami zwi±zanymi z u¿ywaniem telefonów komórkowych, wskazuje luki w przeprowadzonych dotychczas badaniach i krytykuje brak odpowiedniego zainteresowania problemem ze strony amerykañskiej Administracji ds. ¯ywno¶ci i Leków, czyli FDA.

Powa¿ny naukowiec sieje niepokój

Na pocz±tku tego roku uczeni z uniwersytetu stanowego Utah po przeanalizowaniu tysiêcy przypadków nowotworów mózgu doszli do wniosku, ¿e nie ma przekonuj±cych dowodów na to, ¿e telefony komórkowe zwiêkszaj± ryzyko powstania takich guzów. Wkrótce poparli ich badacze z Francji i Norwegii; podobne stanowisko zajê³a FDA. Nie przekona³o to Herbermana. "Wci±¿ dysponujemy danymi z innych badañ, które wskazuj±, ¿e ryzyko mo¿e istnieæ" - pisze.

Silnego wsparcia swojemu prze³o¿onemu udzieli³a Devra Lee Davis (by³a doradca ds. zdrowia w administracji prezydenta Billa Clintona) kieruj±ca uniwersyteckim o¶rodkiem badaj±cym wp³yw ¶rodowiska na choroby nowotworowe. - Pytanie brzmi: czy naprawdê chcemy graæ w rosyjsk± ruletkê z naszymi mózgami? Nie wiem, czy telefony komórkowe s± niebezpieczne, ale tak samo nie wiem, czy s± bezpieczne - uwa¿a Lee Davis. - Przy tworzeniu memorandum kontaktowali¶my siê z wieloma naszymi kolegami. Do chwili obecnej popar³o je ponad 20 o¶rodków badawczych i autorytetów medycznych, m.in. z Anglii, Francji i Indii - dodaje uczona.

Postawa Herbermana wywo³a³a ogromne poruszenie w mediach i naukowym ¶wiecie. To bardzo szanowany cz³owiek uwa¿any za jednego z najlepszych ekspertów od raka i kieruj±cy bardzo presti¿owym o¶rodkiem. Trudno s±dziæ, by by³ to tylko jaki¶ "wyskok" czy chêæ chwilowego zab³y¶niêcia na ³amach gazet. "Tym, co najbardziej le¿y mi na sercu, jest odpowied¼ na pytanie: co powinni¶my zrobiæ, ¿eby ostatecznie wyja¶niæ skalê zagro¿enia? Lepiej na powa¿nie pomartwiæ siê teraz, ni¿ ¿a³owaæ w przysz³o¶ci" - pisze Herberman.

Jego g³ówne obawy dotycz± dzieci. W swoim apelu wprost sugeruje pracownikom, by ich pociechy u¿ywa³y komórek tylko w nag³ych sytuacjach. - Ich mózgi dopiero siê rozwijaj± - przekonuje badacz. Tymczasem jego zdaniem na powa¿nych konferencjach naukowych kwestia wp³ywu promieniowania elektromagnetycznego, szczególnie na zdrowie dzieci, jest nagminnie lekcewa¿ona.

Boisz siê? Ogranicz rozmowy

Czê¶æ naukowców jednak twardo stoi na stanowisku, ¿e komórki s± bezpieczne. Joshua Muscat z Penn State University, który zajmowa³ siê problemem (choæ krytycy zarzucaj± mu, ¿e jego program badawczy by³ czê¶ciowo finansowany przez producentów telefonów komórkowych), uwa¿a, ¿e nie jest znany ¿aden mechanizm, w którym promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez telefony by³oby w stanie uszkadzaæ komórki nerwowe.

Jemu z kolei wsparcia, co akurat nie dziwi, udzieli³ Joe Farren, rzecznik organizacji zrzeszaj±cej firmy telefonii bezprzewodowej. - Jedynym ryzykiem, jakie widzê, jest ryzyko dezinformowania spo³eczeñstwa, szczególnie gdy w dyskusji nie u¿ywa siê oficjalnych i zaakceptowanych przez naukê faktów - twierdzi Farren.

Najbardziej wywa¿one w ca³ej dyskusji stanowisko zaj±³ chyba Dan Catena reprezentuj±cy American Cancer Society. - Je¿eli kto¶ czuje niepokój i uwa¿a, ¿e powinien podj±æ jakie¶ dzia³ania, by chroniæ siê przed potencjalnym zagro¿eniem, np. ograniczyæ u¿ywanie telefonów komórkowych, to niech tak zrobi. Trzeba jednak pamiêtaæ, ¿e na chwilê obecn± nie ma dobitnych dowodów na to, ¿e komórki realnie zwiêkszaj± ryzyko nowotworów mózgu - podsumowuje Catena.

Przydomowe szamba betonowe Debrzno Bisztynek niedrogie szamba betonowe Szamba i zbiorniki betonowe Hajnówka https://jedrzejow.zbiorniki-betonowe360.pl Szamba betonowe cena Debrzno noclegi w ciechocinku Top Hotels in Tortoreto Lido from $91