antonioesposito - 2013-02-25 11:15:51

Uniwersytet dla Wszystkich to uczelnia zapewniająca równy dostęp do wykształcenia, nikogo nie dyskryminująca i pozbawiona jakichkolwiek barier, nie tylko architektonicznych i informacyjnych, ale także i tych mentalnych. W tym ujęciu jest to model idealny i trudny do osiągnięcia w krótkim czasie, ale warto do niego dążyć.

Uniwersytet dla Wszystkich to także nazwa pierwszego w Polsce pilotażowego programu mającego na celu przystosowanie Uniwersytetu Warszawskiego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Program ten osiągnął wielki sukces, a wiele z jego kluczowych założeń wdrażają obecnie inne polskie uczelnie, które w 2004 roku zawiązały Porozumienie Uniwersytety dla Wszystkich rozszerzając sens inicjatywy podjętej przez Uniwersytet Warszawski na inne poważne ośrodki akademickie.

Dziesięć polskich Uniwersytetów skupionych w Porozumieniu kieruje się przekonaniem, że współdziałanie na rzecz zwiększania dostępu osób niepełnosprawnych do edukacji jest w nowoczesnym społeczeństwie zagadnieniem fundamentalnym.

Każda osoba, bez względu na stopień i rodzaj niepełnosprawności, ma takie samo prawo do wyboru uczelni jak osoby bez niepełnosprawności. Dlatego tak ważna jest kontynuacja programu Uniwersytet dla Wszystkich w innych polskich uczelniach zainteresowanych kształceniem wszystkich studentów.

Więcej informacji wraz z listą uczelni, które przystąpiły do programu: www.uniwersytetydlawszystkich.pl

mapas stronas archiwizacja Napoleon (2023) legalizacja zaworów klej wodny mazowieckie zlewozmywaki walentynki Ciechocinek