acia500 - 2013-05-14 18:16:36

mam chorobę dziedziczną Recklinghausena inna nazwa to nerwiakowłókniakowatość.
siostry dwie i mam choruja bracia są zdrowi.
miałam już 4 rezonanse głowy. pierwszy miałąm bo bardzo czesto mialam bóle głowy i zawroty.

oto wyniki
Wynik 04.09.2009

patologia wieloogniskowa w mózgowiu:
- w ciele modzelowatym dwa obszary o wysokim sygnale w obrazach T2, Pd- zależnych, niskim w obrazach T1- zależnych, nie wzmacnia się po Cm, o wym, 16x10mm oraz 6x8mm;
- w śródmózgowiu na wysokości blaszki czworaczej zmiana widoczna pośrodkowo o wym. 10x11mm, o podobnej morfologi jak wyżej.
- obustronnie w tylnej części wzgórz zmiany o podobnej morfologi jak wyżej.
-przystrzałkowo w okolicy poptylicznej lewej, cechy niewielkiego wzmocnienia kontrastowego.
- w lewej półkuli móżdżku o podobnej morfologi jak wyżej.

trudno jednoznacznie określić ich charakter, w łączności z sugestią kliniczną ch. Recklinghausena mogą odpowiadać zmianom typu hamartoma ( nienowotworowe ogniska hiperplazji i dysplazji komórek glejowych).

w prawym kącie mostowo-móżdżkowym niewielki obszar patologiczny o wym. 8x5mm widoczny głównie w obrazach osiowych po Cm - podejrzany o drobny nerwiak nerwu słuchowego prawego.


wynik  30.07.2010

przebieg i sygnał nn VII i VIII obustronnie prawidłowy. w ciele modzelowatym w lewobocznej części pnia ujawniono dwie strefy hiper-intensywne w obrazach T2- zależnych o wym: położona centralnie około 19x10mm a zlokalizowana grzbietowo ok 13x9mm. podobna strefa około 9x6mm widoczna jest w korze wzrokowej płata potylicznego lewego. dwie dość symetryczne ale słabiej zaznaczone strefy podwyższonego sygnału frFSET2 ujawniono również w zakresie obu wzgórz. aktualnie nie stwierdza się opisywanej w badaniu poprzednim zmiany w śródmózgowiu a ognisko w lewej półkuli móżdżku zarysowuje się jedynie śladowo. opisane zmiany nie wskazują cech restrykcji dyfuzji. większe z ognisk w ciele modzelowatym i ognisko w płacie potylicznym lewym wskazują cechy wzmocnienia po-kontrastowego.obraz może odpowiadać hamartomatom w przebiegu schorzenia zasadniczego. poza tym sygnał tkanki mózgowej prawidłowy. układ komorowy bez przemieszczeń bocznych, symetryczny, w normie szerokości. przestrzeń podpajęczynkowa nieposzerzona.


wynik 16.12.2011

Badanie wykonano w sekwencjach FSE i FAST uzyskując obrazy T1 i T2- zależne w płaszczyźnie poprzecznej i strzałkowej, FLAIR w płaszczyźnie poprzecznej, T2-zależne w płaszczyźnie czołowej, T1-zależne po podaniu środka kontrastowego w trzech płaszczyznach oraz DWI+ADC.

Badanie kontrolne- porównano z badaniem z dn. 30.07.2010 (wykonane w innym ośrodku). W porównaniu z badaniem poprzednim wielkości i struktura zmian hiperintensywnych w T2 WI, FLAIR zlokalizowanych w ciele modzelowatym nie uległa zmianie. Nie wykazują wzmocnienia. Ognisko hiperintensywne widoczne podkorowo w lewej okolicy potylicznej ma wielkość i wykazuje wzmocnienie jak poprzednio - zmiana o niejednoznacznym charakterze - wymaga badania kontrolnego za ok. 6 miesięcy lub wcześniej w zależności od obrazu klinicznego. Dyskretne zmiany hiperintensywne w obu wzgórzach - jak poprzednio. Poza tym w strukturach mózgowia i przestrzeniach płynowych wewnątrzczaszkowych zmian nie wykazano.

wynik 30.04.2013

wykonano w sekwencjach FSE i FAST uzyskujac obrazy T1 i T2 zależne w plaszczyznie poprzecznej i strzałkowej. FLAIR w plaszczyznie poprzecznej T2zalezne w plaszczyznie czolowej t1 zalezne po podaniu kontrastu w trzech plaszczyznach +DWI i FIESTA celowana na tylny dlo czaszki


w porownaniu z badaniem MR z 16.12.2011 roku ognisuo przysrodkowej czesci lewego plata potylicznego jest wieksze w fazie po kontrascie ma wielkosc 8*7mm poprzednio 5*5mm. w obrazach t2 zaleznych ma wielkosc j/w i obecnie niejednorodny sygnał. wokol zmiany widoczny jest obrzek do 7mm - progresja. wobec powiekszenia sie zmiany pojawienia sie obrzeku oraz utrzymujacego sie wzmocnienia obserwacja w kierunku wolno rosnacego glioma.
wieksze ogniskie hiperintensywne w trzonie ciala modzelowatego jest mniejsze niz poprzednioma wymiary 13*10mm poprzednio 15*12mm nie wzmacnia sie po kontrascie. druga zmiana w ciele modzelowatym  jak poprzednio wielkosc 10*7mm bez wzmocnienia we FLAIR jest sygnal czesciowo sie wytlumia - bogatobialkowa tresc?

dyskretnie hiperintensywne zmiany w tylnej czesci wzgorz jak poprzednio. pojednycze bardzo drobne ognisko hiperintensywne  bez wzmocnienia w placie ciemieniowym prawym - glioza naczyniopochodna? podobne jak poprzednio, podnamiotowo zmian ogniskowych nie stwierdzono. zmian patologicznych w katach mostowo-mozdzkowych i przewodach sluchowwych wewnetrznych nie stwierdzono. uklad komorowy nieporzerzony bez przemieszczen. zal kontr neurochirurgiczna.


teraz podejrzewam ze bedzie biopsja i potem czarny scenariusz operacja. i się boję. boje sie ze po operacji moge byc tzw. "roslina" nie chce byc ciezarem dla bliskich

Szamba betonowe Ustrzyki Dolne zrodlo sala konferencyjna Ciechocinek