Ogłoszenie

"KONICZYNKA" czyli FORUM z nadziej± na lepsze jutro...
...jest miejscem wymiany do¶wiadczeñ, wspierania siê w chorobie, doradzania, podtrzymywania na duchu...
Glejak to trudny przeciwnik, walczmy razem =>
"Niech nasza droga bêdzie wspólna...", jak mówi JPII s³owami umieszczonymi na dole bannera.
Zarejestrowani u¿ytkownicy mog± korzystaæ z szybkiej pomocy, pisz±c o swoim problemie w ChatBoxie.
Polecamy fora o podobnej tematyce:
forum glejak - to istna skarbnica wiedzy i mili, zawsze chêtni do pomocy userzy i ekipa
oraz forum pro-salute - gdzie jest wiele w±tków pobocznych, towarzysz±cych chorobie nowotworowej...

Drogi Go¶ciu, umacniaj swoj± wiarê, nie traæ nadziei i... kochaj z ca³ych si³!!!
samograj

Napisz odpowiedź

Napisz nowego posta
Opcje

Kliknij w ciemne pole na obrazku, aby wysłać wiadomość.

Powrót

PodglÄ…d wÄ…tku (najnowsze pierwsze)

satelita
2009-04-26 22:43:13

sranie w banie/ bo
"Psi" obowi±zek KA¯DEGO:
G£ODNEGO NAKARMIÆ /SPRAGNIONEGO NAPOIC

dylemat - czy wyrêczaæ/ ew. zaprzestac- w oddechu i kr±¿eniu
I jak nic sie  nie wp*****la  z "teori±" - to sie wie CZY

IRENA-EWA
2009-02-26 07:00:53

24 luty dziennik Rzeczpospolita donosi:
Barbara Jackiewicz prosi o eutanazjê dla swojego syna. Po spêdzeniu 24 lat przy nieuleczalnie chorym synu wyznaje mediom - nie mam ju¿ si³y dalej walczyæ o jego ¿ycie. Jestem wykoñczona. Od lat co trzy godziny przekrêcam Krzysztofa z boku na bok, karmiê przez rurkê, wyjmujê stolec. Chcê dla niego eutanazji, bo nikt nie jest wstanie mu pomóc. Syn ma 40 lat. Jego mózg przesta³ funkcjonowaæ gdy mia³ 16 lat.
Zdaniem Wojciecha Ma³ka z S±du Okrêgowego w Warszawie póki co, ¿aden sêdzia nie pozwoli na od³±czenie chorego od aparatury podtrzymuj±cej ¿ycie.
To mo¿e byæ przedmiotem dyskusji medycznej – pisze autorka artyku³u koñcz±c go s³owami.
Lekarze maj± nadziejê, ¿e sprawa ta sprowokuje dyskusjê o systemie opieki nad nieuleczalnie chorymi, która ich zdaniem stoi w Polsce na bardzo niskim poziomie.
Dziêkujê, ¿e ruszy³a¶ ten temat.
Jerzy

samograj
2009-02-23 13:58:41

Eutanazja? Nie!
Terri Schiavo walczy o ¿ycie

http://www.hospicja.pl/biblioteka/article/890/984.html

Terri Schiavo od pi±tku, 18 marca, jest od³±czona od aparatury podaj±cej jej pokarm i p³yny. Mimo podpisania przez prezydenta Busha uchwa³y Kongresu przekazuj±cej sprawê Schiavo do s±du federalnego, s± coraz mniejsze szanse na pomy¶lne zakoñczenie tej sprawy. S±d federalny odrzuci³ wniosek o ponowne pod³±czenie aparatury. Odrzuci³ równie¿ wniosek rodziców Terri o ustanowienie ich opiekunami kobiety (tym samym pozbawienie tych praw mê¿a Terri, Michaela Schiavo). Wokó³ hospicjum, w którym przebywa kobieta, wci±¿ demonstruj± zwolennicy pozostawienia amerykanki przy ¿yciu. Na cud czeka równie¿ rodzina chorej. Zdaniem lekarzy Terri czeka jeszcze maksymalnie ok. tydzieñ ¿ycia.

Wstrz±saj±ca historia kobiety, która od 15 lat pod³±czona by³a do aparatury, dziêki której przyjmowa³a pokarmy, budzi emocje na ca³ym ¶wiecie. Po tajemniczym urazie Terri dozna³a uszkodzenia mózgu, w wyniku którego zapad³a w stan ograniczonych reakcji. Nie jest w ¶pi±czce, wodzi oczami za rozmówcami, reaguje na bod¼ce, wydaje pojedyncze d¼wiêki, nie potrafi jednak mówiæ ani samodzielnie siê od¿ywiaæ.

O od³±czenie od rurki, która pozwala jej przyjmowaæ pokarmy, zabiega³ od wielu lat m±¿ kobiety, Michael Schiavo. Wbrew woli rodziców chorej, decyzj± mê¿a Terri przebywa w hospicjum na Florydzie. Rodzina kobiety od lat procesuje siê z jej mê¿em. On wywalczy³ w s±dzie, by 18 marca 2005 roku, od³±czono Terri od pokarmów.

Ca³a Ameryka ¶ledzi walkê Schindlerów z Michaelem Schiavo. Jest wiele poszlak, które t³umacz± d±¿enie mê¿a Terri do jej u¶miercenia. Zarówno niewyja¶niony uraz i uszkodzenie mózgu przed 15 laty, jak i ¶lady w organizmie ¶wiadcz± o tym, ¿e kobieta mog³a byæ przez niego bita, maltretowana.



i jeszcze jedno:
http://serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34254,2611608.html
Historia Terri Schiavo

25 lutego 1990 roku o ¶wicie 27-letnia, cierpi±ca na bulimiê Terry Schiavo dozna³a zawa³u serca. Upad³a i straci³a przytomno¶æ. Serce zaczê³o znów biæ po 2-3 minutach, jednak z powodu niedotlenienia jej mózg zosta³ na zawsze uszkodzony.

15 lat pó¼niej sprawa Terry to temat numer 1 w Ameryce. Dla opinii publicznej i dla polityków w Waszyngtonie spory o przysz³o¶æ systemu emerytalnego, targi o bud¿et odesz³y na dalszy plan.

Spór mê¿a Terry, które chce pozwoliæ jej umrzeæ z jej rodzicami wznowi³ dyskusjê o eutanazji, o roli nauki i religi w ¿yciu Amerykanów, o granicach prywatno¶ci. Oraz o prawie waszyngtoñskich polityków do wtr±cania siê w spory i tragedie rodzinne, w których wszelkie w³a¶ciwe s±dy wyda³y ju¿ wyroki.

W Ameryce eutanazja jest generalnie zakazana. Tylko w stanie Oregon dopuszczalne jest "samobójstwo z pomoc± lekarza". Jednak "pozwolenie na ¶mieræ", gdy pacjent ¶miertelnie chory sam prosi o od³±czenie od aparatury podtrzymuj±cej ¿ycie lub nie podawanie dalej lekarstwa, w sensie prawnym nie jest uwa¿ane za eutanazjê.

¦mieræ po raz trzeci

Dla le¿±cej w hospicjum na Florydzie Terry od³±czanie i pod³±czanie jej do rurki z pokarmem to nic nowego - w pi±tek od³±czono j± ju¿ po raz trzeci. Pierwszy raz sta³o siê to w 2001 r, ale po dwóch dniach jej rodzice przekonali sêdziego, ¿e s± nowi ¶wiadkowie, i ten nakaza³ wstrzymanie "umierania". Drugi raz w 2003 roku. Wówczas ju¿ sprawa by³a bardzo g³o¶na a gubernator Florydy Jeb Bush (brat prezydenta) krytykowa³ wyrok s±du. Pod naciskiem gubernatora, walcz±c o ka¿d± godzinê, stanowy kongres przyj±³ w ekspresowym tempie specjaln± ustawê w jej sprawie. "Prawo Terry" nakazywa³o pod³±czyæ j± z powrotem do rurki podaj±cej pokarm. Uczyniono to piêæ dni po od³±czeniu. Dopiero wiele miesiêcy pó¼niej ustawa zosta³a uznana za niekonstytucyjn±.

W sumie na Florydzie sprawê rozpatrywa³o na ró¿nych szczeblach 16 ró¿nych sêdziów. Dwa tygodnie temu S±d Najwy¿szy USA odmówi³ zajêcia siê spraw±, uznaj±c, ¿e takie przypadki pozostaj± w jurysdykcji s±dów stanowych. To wyczerpa³o praktycznie prawne drogi w sporze (przynajmniej tak siê wtedy wydawa³o).

Jednak w pi±tek komisje senackie i Izby Reprezentantów wezwa³y Terry, która nie jest w stanie mówiæ, my¶leæ, ani niczego odczuwaæ by stawi³a siê jako ¶wiadek w swojej sprawie. Jedni przyjêli to z entuzjazmem, inni z obrzydzeniem.

Kongresmani chcieli w ten sposób powstrzymaæ wykonanie decyzji sêdziego na Florydzie. Zgodnie z prawem bowiem, ka¿dy kto wyrz±dzi krzywdê osobie powo³anej na ¶wiadka przez Kongres, pope³nia przestêpstwo federalne. To nie pomog³o bo sêdzia uzna³, ¿e Kongres wtr±ca siê w nie swoje sprawy.

Ale republikañscy politycy nie spasowali i przez ca³y weekend trwa³y gor±czkowe narady, wzywano do Waszyngtonu kongresmanów, którzy rozjechali siê ju¿ do domów na wiosenne ferie. W sobotê przywódcy wiêkszo¶ci republikañskiej w Senacie i Izbie Reprezentantów doszli do porozumienia - maj± przyj±æ ustawê, która skieruje sprawê Terry Schiavo z s±du stanowego do s±du federalnego na Florydzie. Teoretycznie powinno to poskutkowaæ nakazem ponownego przy³±czenia jej do aparatury.

Argumenty za ¶mierci±

Michael Schiavo twierdzi, ¿e chce uszanowaæ wolê ¿ony, uchroniæ jej godno¶æ i pozwoliæ odej¶æ w spokoju. I, jak twierdzi, nikt nie powinien siê wtr±caæ, decydowaæ za ni±. Ani rodzice, ani prawnicy, ani politycy w Waszyngtonie. W ubieg³ym tygodniu Michael Schiavo odrzuci³ ofertê pewnego milionera, który chcia³ mu daæ milion dolarów, je¶li przestanie siê domagaæ ¶mierci ¿ony. W poprzednich latach odrzuci³ te¿ podobn± ofertê, opiewaj±c± na 10 mln dol.

Wiêkszo¶æ lekarzy, którzy badali Terry, w tym biegli powo³ani przez s±d, uwa¿a, ¿e nie ma ¿adnych szans na poprawê jej stanu. ¯e pozostaje ona od 15 lat w stanie wegetacji, nie my¶li, nie rozumie, nie ma w³asnej woli. Wszelkie wy¿sze funkcje mózgu nie dzia³aj±.

Argumenty za ¿yciem

Terry Schiavo nie pasuje jednak do wizerunku stereotypowego pacjenta z obumar³ym mózgiem. Nie le¿y w ¶pi±czce. Reaguje na d¼wiêki, na ¶wiat³o, na ból. "Aparatura podtrzymuj±ca przy ¿yciu" w jej przypadku to nie ¿adne stosy supernowoczesnych urz±dzeñ, które zastêpuj± wszystkie czynno¶ci jej organizmu. Jedyna aparatura medyczna, która jest jej potrzebna, to rurka z pokarmem. Niektórzy twierdz± nawet, ¿e przy odpowiedniej terapii mog³aby sama nauczyæ siê gry¼æ i prze³ykaæ.

Terry Schiavo nie zostawi³a ¿adnego dokumentu, w którym domaga³aby siê ¶mierci. Gdy jeszcze by³a zdrowa, jej rodzice, rodzeñstwo, znajomi nigdy nie s³yszeli, by sprzeciwia³a siê sztucznemu podtrzymywaniu jej przy ¿yciu. Co wiêcej, twierdz± rodzice, jako gorliwa katoliczka Terry nigdy nie opowiedzia³aby siê za eutanazj±.

Rodzice oskar¿aj± te¿ mê¿a Terry, ¿e chce jej ¶mierci, by móc o¿eniæ siê z kobiet±, z któr± ¿yje od 10 lat i ma dwójkê dzieci.

samograj
2009-02-23 12:13:30

DWA BIEGUNY:

1. OPINIA DLA ZWOLENNIKÓW EUTANAZJI, BRONI¡CA DECYZJI OJCA EULANY:
"Druzgoc±ca" wizyta u Eulany Englaro
Dziennikarka w³oskiej telewizji RAI, która odwiedzi³a w niedzielê Eluanê Englaro w domu opieki w Udine, ujawni³a, ¿e nie mo¿na by³o rozpoznaæ w niej kobiety znanej z publikowanych wszêdzie zdjêæ.
Reporterka lokalnej redakcji telewizji publicznej z regionu Friuli-Wenecja Julijska, Marinella Chirico powiedzia³a, ¿e zosta³a zaproszona do pokoju, w którym le¿a³a Eluana przez jej rodzinê. Przy ³ó¿ku kobiety spêdzi³a trzy godziny. Swoje prze¿ycia z wizyty w pokoju okre¶li³a jako "druzgoc±ce".Wiêcej na ten temat

- Eluana wygl±da³a dok³adnie tak, jak mo¿na by³o sobie wyobraziæ kobietê w stanie wegetatywnym od 17 lat: absolutnie nierozpoznawalna w porównaniu ze zdjêciami, które mo¿na ogl±daæ - podkre¶li³a reporterka.

- Kobieta by³a ca³kowicie nieruchoma, pielêgniarki i sanitariusze musieli j± przewracaæ na bok co dwie godziny - opowiedzia³a.

Dziennikarka wyja¶ni³a, ¿e zosta³a zaproszona do kliniki przez ojca Eluany - Beppino Englaro, poniewa¿ pod jego adresem "kierowano surow±, brutaln± krytykê, która podawa³a w w±tpliwo¶æ prawdziwy stan Eluany".

- Polemika ta by³a kontynuowana, a Beppino czu³ siê g³êboko zraniony i zmartwiony tym, ¿e mu nie wierzono, gdy mówi³, ¿e jego córka by³a w rozpaczliwym stanie - podkre¶li³a Chirico.

We wtorek, dzieñ po ¶mierci Eluany, która zmar³a po od³±czeniu sztucznego od¿ywiania, pojawi³y siê g³osy, ¿e nale¿a³oby pokazaæ opinii publicznej jej zdjêcia.

Znana pisarka Dacia Maraini napisa³a na ³amach "Corriere della Sera", ¿e publikacja jednej fotografii Eluany po 17 latach spêdzonych w stanie wegetatywnym wywo³a³aby zrozumienie u tych, którzy uwa¿ali, ¿e "nic jej nie by³o" i by³a "zdrowa, u¶miechniêta i szczê¶liwa", jak na znanych wszystkim zdjêciach sprzed wypadku samochodowego.


2. A JAK TO WIDZ¡ INNI:

„Tygodnik Powszechny”: Pytania o Eluanê Englaro

10/02/2009       Je¶li Eluana jest martwa od 17 lat, to czemu d±¿ono do jej prawdziwego u¶miercenia? – te i inne pytania stawia ks. Adam Boniecki w TP


Tekst artyku³u ks. Adama Bonieckiego, z ostatniego numeru Tygodnika Powszechnego:

Eluana, 38-letnia W³oszka, po wypadku motocyklowym sprzed 17 lat pogr±¿ona w ¶pi±czce, zmar³a. W sobotê, na pro¶bê rodziny, zaprzestano jej sztucznego od¿ywiania, skazuj±c j± tym samym na ¶mieræ g³odow±.

Margherita Coletta jest wdow±. Jej m±¿ zgin±³ w 2003 r. w Iraku, gdzie niós³ pomoc dzieciom – ofiarom wojny. Robi³ to przez pamiêæ o synku, który 6 lat wcze¶niej zmar³ na bia³aczkê. Kiedy lekarze powiedzieli, ¿e dalsza chemioterapia nie przyniesie rezultatu, rodzice, by oszczêdziæ mu cierpieñ, zadecydowali o jej przerwaniu.

Margherita w listopadzie 2008 r. przeczyta³a o Eluanie Englaro i wiedzia³a, ¿e musi j± zobaczyæ. Opowiedzia³a, kim jest. Pan Beppino, ojciec Eluany, zgodzi³ siê na spotkanie. W Lecco natychmiast spyta³: „Margherita, po której jeste¶ stronie?”. Odpowiedzia³a: „Po ¿adnej. Przyjecha³am odwiedziæ Eluanê, tak jak siê odwiedza bliskich w szpitalu”.

Teraz o tych odwiedzinach Margherita opowiedzia³a dziennikarzowi „L’Avvenire”. O panu Beppino, który, wed³ug niej, w staraniach o przerwanie od¿ywiania córki zaszed³ tak daleko, ¿e nie potrafi siê wycofaæ. O swoim spotkaniu z Eluan±: „To jest kobieta. Ma cykl menstruacyjny, jak ka¿da z nas. W ci±gu dnia ma otwarte oczy, zamkniête w nocy. Bez problemów, spokojnie i samodzielnie oddycha. Jej serce bije rytmicznie i mocno. S± momenty, w których chyba siê u¶miecha. Ale ilu ludzi wie, ¿e Eluana nie jest pod³±czona do ¿adnych aparatów? Ilu wie, ¿e w jej pokoju nie ma ¿adnych medycznych urz±dzeñ, tylko dwa pluszowe misie na ³ó¿ku? ¯e nie ma odle¿yn? ¯e w ci±gu 17 lat nie przyjmowa³a ¿adnych antybiotyków?”. Opiekuj±ce siê Eluan± zakonnice traktowa³y j± jak królow±: perfumowa³y, wywozi³y na spacer, troszczy³y siê nawet o depilacjê jej nóg.

3 lutego Eluana zosta³a przewieziona do Udine, do kliniki „La Quiete” (spokój). Ekipa z³o¿ona z 15 wolontariuszy, lekarzy i pielêgniarek mia³a doprowadziæ do jej ¶mierci.

Personel kliniki by³ g³êboko poruszony. Jego kodeks deontologiczny mówi: „Pielêgniarka nie mo¿e wykonywaæ ani uczestniczyæ w interwencji, której celem jest spowodowanie ¶mierci, nawet je¶li wykonuje siê to na ¿yczenie pacjenta”. W wywiadzie dla lokalnej telewizji szef ekipy zapewnia³: „ -Eluana] nie bêdzie cierpia³a, bo umar³a ju¿ 17 lat temu”, i zachêca³, by siê nie zastanawiaæ nad tym, co ona mo¿e odczuwaæ, lecz raczej pomy¶leæ, czy siê jest gotowym, by pozostawaæ w stanie wegetatywnym tyle lat co ona.



W³ochy s± podzielone. Rz±d przyj±³ dekret: „Zabrania siê przerwania od¿ywiania i pojenia pacjentów w stanie wegetatywnym”. Dekretu nie podpisa³ prezydent Napolitano: uwa¿a, ¿e kraj potrzebuje dobrze przemy¶lanej ustawy o koñcu ¿ycia.

Dotychczas pustkê legislacyjn± wype³nia³y wyroki trybuna³ów. Ró¿ne, jak w przypadku Eluany. Kolejne sk³ady odmawia³y zgody na jej u¶miercenie, a¿ w 2007 r. S±d Najwy¿szy zakwestionowa³ poprzednie wyroki i takie prawo ojcu kobiety przyzna³.

Rozwa¿ane s± trzy propozycje. Pierwsza to wprowadzenie „testamentu biologicznego”, czyli wcze¶niejszych dyspozycji co do w³asnej ¶mierci. Druga opowiada siê za rozstrzyganiem trudnych przypadków przez trybuna³y. Trzecia, z³o¿ona przez prezydium skupiaj±ce osoby wierz±ce i niewierz±ce Stowarzyszenia Scienza & Vita, zak³ada, ¿e ¿ycie stanowi dobro, którym nie mo¿na dowolnie dysponowaæ. Prawo powinno gwarantowaæ opiekê dla osób w stanie terminalnym, m.in. przez rozbudowanie sieci hospicjów. Scienza & Vita ostrzega przed pozostawianiem delikatnej decyzji nielicznej grupie osób (sêdziów). I podkre¶la, ¿e niektóre propozycje legislacyjne to kroki ku uprawomocnieniu eutanazji.


S± tak¿e pytania, na które nie ma odpowiedzi. Je¶li Eluana jest martwa od 17 lat, to czemu d±¿ono do jej prawdziwego u¶miercenia? Dlaczego nie mog³a zostaæ pod opiek± sióstr mi³osierdzia? Je¶li umieraj±c z g³odu i pragnienia jakoby nie cierpia³a, to sk±d decyzja o zastosowaniu ¶rodków znieczulaj±cych, wskazuj±ca, ¿e byæ mo¿e nie by³a tak zupe³nie martwa? Mówi sekretarz w³oskiego Episkopatu bp Mariano Crociata: „To niepojêta sprzeczno¶æ: pozbawiæ pokarmu i napoju i podawaæ ¶rodki znieczulaj±ce oraz inne leki, by ³agodziæ efekt pozbawienia tego, co podtrzymuje ¿ycie. Prawdziwe mi³osierdzie polega na towarzyszeniu cierpieniu i na integrowaniu go – podobnie jak i ¶mierci – w nasze ¿ycie”.

Ks. Adam Boniecki

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.154 seconds, 8 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs Szamba betonowe Stary Sącz noclegi ciechocinek Serwis laptopów warszawa 10 Best Porto Empedocle Hotels, Italy (From $62) zawór do zmywarki wrocław