Strony: 1
Niegroźny wirus zabija niektóre nowotwory
przedruk z:
http://www.scienceblog.com/cms/node/8240
Sześć dni tyle potrzeba aby popularny, bez objawowy wirus przyczyniał się do zabijania komórek raka szyjki macicy, piersi, prostaty oraz płasko nabłonkowego wyhodowanych w laboratorium.
„Nasze wyniki sugerują że adeno wirus typu 2 (AAV2), który ma wpływ na większą część społeczeństwa, lecz nie są znane jego skutki działania, zabija komórki nowotworowe wielu typów nowotworów i nie ma on wpływu na zdrowe komórki.” mówi Craig Meyers, Ph.D., profesor mikrobiologii i immunologii na Penn State College of Medicine, Penn State Milton S. Hershey Medical Center. „Wierzymy żę AAV2 rozpoznaje komórki nowotworowe jako nieprawidłowe i niszczy je. To sugeruje że AAV2 ma wielki potencjał na stanie się lekiem przeciwnowotworowym.
Badania opublikowane 20 czerwca 2005 na 24 zebraniu Amerykańskiego stowarzyszenia wirologii które odbyły się na Penn State, University Park campus w dniach 18-22 Czerwca.
Tak czy inaczej przyczyna wydaje się być nie jasna. Badania na grupie ludzi pokazały, że ci którzy są nosicielami AAV2 nie są podatni na rozwinięcie się nowotworu szyki macicy spowodowanego zarażeniem wirusem HPV. Ogólnie rzecz biorąc, AAV2 wymaga współpracy ze strony wirusa pomocnika, żeby móc się namnażać
Nawet bez współpracy z innym wirusem , wydaje się, że AAV2 jest w stanie infekować i oddziaływać na inne rodzaje komórek nowotworowych, zaburzając także ich zdolność do przeżycia oraz indukując apoptozę. Mówi mayers. „Mimo wszystko podejrzewamy, że niezbędne są dalsze badania, żeby wyjaśnić czy mechanizm który stoi za tym w jaki sposób AAV2 niszczy komórki nowotworowe jest taki sam.”
Naukowcy często określają komórki nowotworowe jako rozregulowane, znaczy to że nie zachowują się one już tak jak normalne zdrowe komórki. Wygląda na to, że AAV2 jest w stanie rozpoznać komórki które uległy de regulacji, infekuje je, jego geny ulegają ekspresji przez co cykl życia komórki ulega zachwianiu a następnie zabijają ją.
Naukowcy podejrzewali, że AAV2 na supresorowo - nowotworowe właściwości. W poprzednich badaniach, Mayers wraz z zespołem odkrył że jedną ze ścieżek za pomocą których AAV2 supresoruje nowotwór jest inhibicja normalnego procesu duplikacji DNA HPV. Wiadome jest, że obecność HPV prowadzi do powstania nowotworu szyjki macicy. Zespół odkrył, że po sześciu dniach w hodowlach zainfekowanych obydwoma wirusami AAV i HPV, wszystkie komórki zainfekowane HPV zgineły. Mayers następnie użył tego samego podejścia w czterech innych typach nowotworów szyjki macicy, piersi, prostaty oraz płasko nabłonkowy ( z kolei z innych badań o których pisałem tutaj wiadomo że HPV wydaje się być także odpowiedzialny za te nowotwory: http://aj-press.home.pl/glejak/phpBB2/v … php?t=1174
–dop. cron)
Komórki nabłonkowe są to te komórki które pokrywają zewnętrzne i wewnętrzne części ciała. Nie ma znaczenia jaki typ nowotworu płasko nabłonkowego, wszystkie te komórki nowotworowe po sześciu dniach zgniły. Chociaż poprzedni zbadali celowo-nowotworowy potencjał AAV2, żadne nie pozwoliły AAV2 na pozostawanie w próbkach tak długo żeby móc obserwować efekt który Mayers mógł obserwować wraz ze swoim zespołem.
„Jednym z zachwycających odkryć jest to ze AAV2 wydaje się nie mieć patologicznego wpływu na zdrowe komurki.” Mówi Mayers „ Wiele terapii nowotworowych jest trująca dla zdrowych komórek tak samo jak i dla nowotworowych. Terapia która potrafi odruźniać zdrowe i chore komórki może okazać się mniej cięższa do wytrzymania przez osoby chore na nowotwory.”
Mimo wszystko podobne w budowie oraz efektywności są niektóre terapie genowe, Mayers wraz z zespołem nie modyfikowali AAV2, pozostawili go w jego naturalnej formie. Dlatego też mógłby nie być zaklasyfikowany jako terapia genowa.
Dalsze badania zbadają dokładne mechanizmy poprzez które AAV2 powoduje apoptozę komórek nowotworowych oraz w jaki sposób wirus mógłby zostać poprasowany, żeby stał się bardziej agresywny na celowanie w komórki nowotworowe.
update ze strony uniwersytetu z roku 2006 informuje, że podobnie jak w przypadku DCA mają ogromne trudności z pozyskaniem funduszy na badania.:
http://www.hmc.psu.edu/microbiology/AAV2/index.htm
Offline
Strony: 1