Za³o¿enie stowarzyszenia, spó³dzielni socjalnej czy centrum integracji spo³ecznej to zajêcie dla ludzi zdecydowanych i zdeterminowanych. Te cechy mog± siê przydaæ w nieuchronnym zderzeniu z biurokracj±
Elegancki pensjonat U Pana Cogito na krakowskim Podgórzu odwiedza rocznie oko³o 2,5 tys. turystów. W sezonie zajête s± prawie wszystkie z 34 pokojów. Tury¶ci przegl±daj±cy stronê internetow± kameralnego hoteliku rzadko zwracaj± uwagê na napis na stronie internetowej pensjonatu: ”Wszystkie zyski z naszej dzia³alno¶ci przeznaczamy na rehabilitacjê osób niepe³nosprawnych”.
Umieszczono go tam, poniewa¿ U Pana Cogito jest zak³adem aktywno¶ci zawodowej prowadzonym przez Stowarzyszenie Rodzin Zdrowie Psychiczne – pracê tam znalaz³o 21 osób po kryzysach psychicznych. Sam pomys³ pensjonatu powsta³ w g³owach cz³onków stowarzyszenia i w³adz samorz±dowych pod koniec lat 90. W Edynburgu zobaczyli Dom Go¶cinny, w którym pracowa³y osoby z zaburzeniami psychicznymi. Drzwi U Pana Cogito otworzy³y siê dla turystów w 2003 roku. Jedna z pracownic przyzna³a: – Gdy znalaz³am tu pracê, zyska³am autorytet w domu. Przez lata choroby sta³am siê osob± zaniedban±, wci±¿ utyskuj±c±, tutaj zmieni³am sylwetkê, straci³am na wadze, stanê³am na nogi.
Pensjonat jest jedn± z kilkuset firm ekonomii spo³ecznej dzia³aj±cych w Polsce. W takich przedsiêwziêciach prowadzonych przez organizacje pozarz±dowe, stowarzyszenia, spó³dzielnie socjalne pracuje ponad 60 tys. osób. Ca³y sektor ekonomii spo³ecznej w Polsce to ponad pó³ miliona miejsc pracy, wiêkszo¶æ tworz± jednak spó³dzielnie pracy.
Powstaj± one najczê¶ciej, gdy lokalne spo³eczno¶ci zdaj± sobie sprawê z tego, i¿ musz± jako¶ sobie poradziæ z okre¶lonymi problemami spo³ecznymi. Najczê¶ciej jest to d³ugotrwa³e bezrobocie, niepe³nosprawno¶æ czy bezdomno¶æ. Tak¿e wtedy, gdy niektórzy dosyæ maj± bierno¶ci. Niekiedy s± to sami bezrobotni czy mieszkañcy, innym razem samorz±d.
Szkoda szko³y na zmarnowanie
Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Soko³owo w woj. kujawsko-pomorskim za³o¿yli nauczyciele z ma³ej szko³y wiejskiej, gdy j± zamkniêto. By utrzymaæ szko³ê, prowadz± tak¿e sklep spo¿ywczy, a przez dwa lata prowadzili ma³± karczmê. – Gdy zak³adali¶my stowarzyszenie, my¶leli¶my o dwóch celach – t³umaczy jego prezes Miko³aj Gassen–Piekarski, nauczyciel z Soko³owa. – Chcieli¶my zachowaæ miejsca pracy, ale te¿ ¿al nam by³o naszej szko³y. Przez wiele lat starali¶my siê nadaæ jej jaki¶ charakter i nie chcieli¶my, by to posz³o na marne. I uda³o siê.
Za³o¿ycielki Spó³dzielni Socjalnej 50+ z Gdyni pozna³y siê i zaprzyja¼ni³y podczas choroby. Nale¿a³y do gdyñskiego Stowarzyszenia Amazonek. Po trzech latach znajomo¶ci postanowi³y za³o¿yæ spó³dzielniê socjaln±, która da³aby im pracê i by³a jednocze¶nie rodzajem terapii. Przed za³o¿eniem spó³dzielni dwie z nich by³y bezrobotne, a trzy – poszukuj±ce pracy, tzn. mia³y rentê albo wcze¶niejsz± emeryturê, ale chcia³y pracowaæ. Dwie by³y ksiêgowymi, dwie – in¿ynierami, jedna – laborantk±. Wcze¶niej uczestniczy³y w programie ”Gotowi do pracy” zorganizowanym w celu aktywizacji zawodowej osób niepe³nosprawnych. Spó³dzielnia ¶wiadczy dzi¶ przede wszystkim us³ugi opiekuñcze dla ludzi chorych i starszych.
Rygorystyczne przepisy
Pomys³odawc± Spó³dzielni Socjalno-Us³ugowo-Handlowo-Produkcyjnej w Byczynie (woj. opolskie) ¶wiadcz±cej us³ugi budowlano-remontowe jest burmistrz gminy Ryszard Grüner. Cztery lata temu zarejestrowa³o j± 15 d³ugotrwale bezrobotnych. Spó³dzielnia nie tylko startuje w rynkowych przetargach, ale tak¿e jest podwykonawc± w programie rewitalizacji starego rodzinnego miasteczka, a ponadto koñczy w³a¶nie budowê ”¶redniowiecznego grodu rycerskiego”, czyli drewnianego grodu stylizowanego na ¶redniowieczny, gdzie odbywaæ siê maj± turnieje rycerskie. Prowadzi równie¿ warsztaty i kursy nauki zawodu dla innych bezrobotnych.
Gdy spó³dzielnia powstawa³a w 2005 r., potrzebna by³a dotacja z PUP w Kluczborku na utworzenie miejsc pracy. Urz±d za¿yczy³ sobie porêczenia. Burmistrz przekona³ radê miasta, by uchwali³a porêczenie dla wszystkich cz³onków grupy za³o¿ycielskiej, i w ten sposób spó³dzielnia uzyska³a dotacjê w wysoko¶ci 115 tys. z³. Za to spó³dzielcy zakupili maszyny i sprzêt do prac remontowo-budowlanych, m.in. ci±gnik, samochód dostawczy, rusztowanie, narzêdzia. Oprócz tego uzyskali grant w wysoko¶ci 15 tys. z³ z Regionalnego Funduszu Ekonomii Spo³ecznej.
Ale nie wszystkim tak siê udaje. W podkarpackiej wiejskiej gminie Bircza 15 bezrobotnych kobiet dwa lata temu za³o¿y³o spó³dzielniê socjaln±.
– Niektóre z nas by³y bez pracy naprawdê d³ugo, bo sze¶æ, siedem lat – opowiada Aleksandra Ryzner, przewodnicz±ca spó³dzielni. Postanowi³y, ¿e bêd± siê zajmowa³y kateringiem i produkcj± lokalnych tradycyjnych wyrobów spo¿ywczych. Niestety, na razie udaje im siê realizowaæ tylko czê¶æ zamierzeñ.
– Drugi rok czekamy na pomoc z powiatowego urzêdu pracy – opowiada pani Aleksandra. – Zwróci³y¶my siê o dotacjê na wk³ad cz³onkowski, to pozwoli³oby nam ruszyæ z inwestycjami. Niestety, urz±d za¿±da³ zabezpieczenia w formie porêczeñ od dwóch osób dla ka¿dej z
15 cz³onkiñ spó³dzielni. Postawi³ przy tym warunki. Musz± to byæ osoby zatrudnione na podstawie sta³ej umowy o pracê. Nie powinny to byæ osoby prowadz±ce dzia³alno¶æ gospodarcz±, a je¶li ju¿, to z miesiêcznym przeciêtnym zyskiem 1500 z³ brutto. O takie w naszej rolniczej gminie naprawdê trudno.
Panie prowadz± z PUP rozmowy. Zaproponowa³y inne formy zabezpieczenia, urz±d zgodzi³ siê na... zabezpieczenie na maj±tku trwa³ym, czyli na nieruchomo¶ciach. – Ale przecie¿ my nic nie mamy – podkre¶la szefowa spó³dzielni.
Liczy siê pomys³
– Najwa¿niejsza jest nasza przedsiêbiorczo¶æ – mówi Zbyszko Siewkowski, szef Centrum Integracji Spo³ecznej Pi±tkowo (dzielnicy Poznania). Przyznaje, ¿e z du¿ym dystansem my¶li o pozyskiwaniu pieniêdzy unijnych. Stara siê, by CIS i wywodz±ca siê z niego Spó³dzielnia Socjalna Tajemniczy Ogród utrzymywa³y siê same. Centrum powsta³o w 2006 r. Wielu mieszkañców tej 50-tysiêcznej dzielnicy-blokowiska mia³o k³opoty z p³aceniem czynszu, kilkadziesi±t rodzin mia³o ju¿ wyroki eksmisyjne. Wiêkszo¶æ z nich nie mia³a pracy albo dostawa³a minimalne wynagrodzenie.
Poznañskiej Spó³dzielni Mieszkaniowej brakowa³o ju¿ 5 mln z³ z tytu³u niezap³aconych czynszów. Wymy¶li³a sposób na aktywizacjê swoich mieszkañców. Partnerem stowarzyszenia i spó³dzielni zosta³y Miejski O¶rodek Pomocy Spo³ecznej oraz Szko³a Podstawowa nr 15, która udostêpni³a przysz³emu CIS pomieszczenia. W CIS dzia³aj± warsztaty: budowlany, ogrodniczy, gastronomiczny, opieki nad osob± niepe³nosprawn±, s± tak¿e wyk³ady z przedsiêbiorczo¶ci, metod aktywnego poszukiwania pracy oraz kurs komputerowy. Za³o¿yli spó³dzielniê ogrodnicz±, zastanawiaj± siê nad stworzeniem kolejnej: rekodzie³a artystycznego. – Ale idzie niemrawo – przyznaje Zbyszko Siewkowski.
Niekiedy organizacje decyduj± siê na do¶æ ryzykowne przedsiêwziêcia. Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA wymy¶li³a i zorganizowa³a ”garncarsk± wioskê”. Mieszkañcy mazurskiej miejscowo¶ci Kamionka na nowo specjalizuj± siê w garncarstwie, kowalstwie artystycznym czy produkcji papieru czerpanego. W Koszaliñskiem od kilku lat istnieje ”wioska hobbitów”.
– Ludzie ju¿ siê nie wstydz±, ¿e pracuj± w spó³dzielni socjalnej. Zrozumieli, ¿e to dobra alternatywa dla bezrobocia. Dostajemy ostatnio coraz wiêcej pytañ od osób, które s± zainteresowane przyst±pieniem do spó³dzielni – przyznaje Zbyszko Siewkowski.
Gdzie szukaæ informacji o dotacjach
www.ppwow.gov.pl – strona poakcesyjnego programu wsparcia obszarów wiejskich: w zak³adce „szukamy funduszy” znajduj± siê strony internetowe z informacjami o dotacjach i programach z UE, bud¿etu i samorz±dów.
www.ekonomiczniejsza.pl – kompendium wiedzy na temat ekonomii spo³ecznej, przyk³ady dzia³aj±cych stowarzyszeñ, spó³dzielni socjalnych i innych podmiotów, informacje o zasadach finansowania, o przepisach prawnych, szkoleniach.
www.bezrobocie.org.pl – w zak³adce „konkursy grantowe” opis ¼róde³ finansowania dzia³añ na rynku pracy.
www.ngo.pl – portal organizacji pozarz±dowych.
www.funduszeeuropejskie.gov.pl – w dziale „poradnik beneficjenta” wyszukiwarka ¶rodków na konkretne projekty, po przej¶ciu kolejnych ekranów zawieraj±cych kategorie (region dzia³ania, dziedzina dzia³ania, typ beneficjenta) na ekranie monitora wy¶wietla siê wynik – czyli lista dzia³añ/poddzia³añ w ramach programów krajowych i regionalnych, z których mo¿e skorzystaæ potencjalny beneficjent – instytucja samorz±dowa, fundacja, stowarzyszenie, firma itp.
www.nsro.ngo.pl – informacje o ogólnopolskich sektorowych programach operacyjnych, o programach regionalnych oraz o programach europejskiej wspó³pracy regionalnej.
www.eu.ngo.pl – informacje dla organizacji pozarz±dowych o pozyskiwaniu finansowania projektów unijnych.
www.mos.gov.pl/2materialy_informacyjne/ … ndex.shtml – Ministerstwo ¦rodowiska przygotowa³o przejrzysty i ³atwy w obs³udze kurs e-learningowy dotycz±cy funduszy unijnych.
www.parp.gov.pl – portal PARP; w dziale „dofinansowanie” s± informacje o ró¿nych formach pomocy ze ¶rodków UE oraz ¶rodków w³asnych PARP.
Wiêcej przydatnych adresów internetowych www.rp.pl/kryzys
http://www.rp.pl/artykul/9,282592_Bezcz … mania.html
Offline