Strony: 1
Metformin zabija niektóre komórki nowotworowe- wersja przetłumaczona )
Medical Research News
Published: Thursday, 16-Aug-2007
przedruk z:
http://www.uphs.upenn.edu/news/News_Rel … cells.html
Naukowcy z University of Pennsylvania School of Medicine odkryli, ze popularny lek dla cukrzyków zabija komórki nowotworowe w których nie występuje kluczowy gen regulatorowy p53. Wyniki badan przeprowadzone na myszach mogą skutkować rozwojem nowych terapii przeciw agresywnym nowotwory które obecnie są odporne na istniejące terapie.
Dodatkowo odkrycie otwiera nowa drogę celowania w komórki nowotworowe w których kluczowy gen p53 nie istnieje.
Zespól z Penn zgłosił swoje odkrycie do opublikowania w zeszło miesięcznym (07 2007) Cancer Research.
"Po raz pierwszy można pokazać ze wzrost guza jest kontrolowany przez lek dla cukrzyków" - mówi autor Craig B. Thomson d.med, dyrektor Abramson Cancer Center oraz członek i profesor Cancer Biology of Medicine. "Brak p53 jest typowa mutacja występująca w ludzkich guzach nowotworowych".
Po lewej w kolorze zielonym ginące komórki nowotworowe po poddaniu ich działaniu (http://www.uphs.upenn.edu/news/News_Rel … drugs.html) "proteasome inhibitors" po prawej w kolorze zielonym ginące komórki po
rozpoczęciu produkcji genu p53.
Ponad polowa ludzkich nowotworów nie posiada genu p53. Nawet teraz w dobie "terapii celowanych" naukowcy maja problemy ze zrozumieniem jak kompensować brak tego genu.
Tak czy inaczej Thompson oraz jego zespól zbierali dowody na to ze p53, najlepiej znany jako regulator podziałów komórkowych kontroluje także niektóre ścieżki metaboliczne w komórkach.
Dla potencjalnych terapii nowotworowych, oznacza to ze lek ten który kontroluje te same ścieżki ścieżki co p53, może pomóc zapanować na guzami w których gen ten nie występuje,
Jak widać metformin umożliwia kontrole nad tymi samymi ścieżkami metabolicznymi co gen p53. Metformin aktywuje enzym metaboliczny AMPK (AMP activated protein kinase (kinaza bialkowa)), która wpływa na zmiany w metabolizmie komórki, poprzez wplyw na funkcje p53. Juz same badanie obserwacyjne diabetyków zażywających metformin pokazuja ze u tychże pacjentów zadziej stwierdza sie przypadki występowania
nowotworów.
Zespól thomsona zakłada ze metformin może znacząco spowolnić wzrost nowotworów które nie posiadają p53. Żeby to potwierdzić wszczepili myszy komórki nowotworu okrężnicy z normalna funkcja p53 w jedna cześć myszy oraz w druga te komórki które nie posiadały p53. Cztery dni później zaczeli podawać codziennie zwierzęta albo płyn kontrolny silnie (placebo) albo płyn z metformin, u użyciem dawki podobnej do tej jaka jest stosowana u diabetyków.
Cztery tygodnie później, guzy bez p53 leczone preparatem z metformin były o polowe mniejsze w porównaniu z tymi które posiadały prawidłowo funkcjonujący gen, Nie bylo zdanych różnic w przypadku guzów z p53 leczonych czy to placebo czy metformin.
Zespól doszedł do wniosku ze metformin spowolnił rozrost nowotworu w którym nie występował p53.
Naukowcy odkryli, ze metformin instruuje komórki zęby przełączyły ścieżki metaboliczne. Komorki nowotworowe zamiast używać najbardziej wydajnej - nazywanej fosforylacją oksydacyjną ("oxidative phosphorylation") Komórki są zmuszone ażeby korzystać z mniej wydajnych, które to są używane w przypadku jeśli komórka ma ograniczony dostęp do tlenu, glukozy bądź innego źródła. Lecz w przypadku braku p53 komórki nie są w stanie dokonać zmiany tego przełącznika. "Bez p53, jeśli zmusimy komórki żeby funkcjonowały przy uzyciu alternatywnych substratów one nie są w stanie tego dokonać" wyjaśnia Thompson.
Zespól thompsona wraz ze współpracownikami pracuje teraz nad tym jak najlepiej przenieść wyniki tych obserwacji do testów klinicznych . jeśli przedkliniczne testy będą dalej wyglądać obiecująco, tworzenie nowej terapii antynowotworowej opartej na metformin może sie szybko posuwać, ponieważ lek już jest zaakceptowany przez amerykańskie FDA do leczenia ludzi.
-----------------------------
dodatkowe info:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entre … d_RVDocSum
http://www.caspases.org/showinfo.php?pmid=17638885
http://www.sciencedaily.com/releases/20 … 093631.htm
http://www.lef.org/magazine/mag2001/sep … in_01.html
http://www.skyscape.com/estore/medalertmsg.aspx?id=1822
http://www.fda.gov/cder/drug/infopage/p … efault.htm
http://www.fda.gov/cder/drug/infopage/r … efault.htm
http://www.med.upenn.edu/camb/faculty/cgc/eldeiry.html
http://www.cancerprev.org/Journal/Issue … /1096/4412
http://info.cancerresearchuk.org/news/n … t/18247498
badania na temat zapobiegania przez Metformin wystepowania raka:
http://www.bmj.com/cgi/content/full/330/7503/1304
Offline
Strony: 1