Strony: 1
przedruk z:
http://www.biotechnolog.pl/news-807.htm
Resweratrol, sk³adnik czerwonego wina, zawarty równie¿ w skórce winogron i niektórych innych owoców, mo¿e istotnie hamowaæ rozwój nowotworowych komórek trzustki. Prozdrowotne dzia³anie winnego trunku by³o znane od dawna. Z czasem jednak przedstawione zosta³y dowody naukowe, a ostatnio grono jego zalet powiêkszy³o siê o kolejn±.
Kieliszek czerwonego wina do obiadu to nieodzowny sk³adnik diety Francuzów. Dziêki temu zapadaj± oni na choroby serca znacznie rzadziej ni¿ przedstawiciele innych narodów. Wiemy jednak, i¿ czerwony trunek ma równie¿ inne, korzystne dla naszego zdrowia dzia³ania. Zawiera du¿e ilo¶ci flawonoidów, które s± silnymi antyutleniaczami. Zwalczaj± one wolne rodniki, dziêki czemu wzmacniaj± nasz± odporno¶æ i przed³u¿aj± m³odo¶æ. Ponadto czerwone wino popijane podczas posi³ku pomaga w trawieniu poprzez stymulacjê wydzielania ¶liny oraz ¿ó³ci.
Najwiêksza ilo¶æ dobroczynnych sk³adników wina znajduje siê w skórce winogron oraz w ³ody¿kach , ale mo¿na je znale¼æ równie¿ w wielu innych owocach. Jednym z takich substancji jest resweratrol. Jest to fitoaleksyna, czyli zwi±zek wytwarzany przez ro¶liny w odpowiedzi na atak patogenów. Jest on silnym antyutleniaczem wykazuj±cym szereg dzia³añ prozdrowotnych: od obni¿ania stê¿enia cholesterolu we krwi poprzez dzia³ania antyalergiczne, antynowotworowe a¿ po hamowanie rozwoju grzybów i patogenów. Najwiêksze stê¿enie resweratrolu wystêpuje w czerwonych winogronach, wykryto go jednak równie¿ w orzeszkach ziemnych, malinach oraz jagodach.
Naukowcy z University of Rochester Medical Center w Nowym Yorku dowiedli jego kolejnej funkcji. Poddali oni dzia³aniu resweratrolu komórki nowotworowe trzustki. Przeprowadzono równie¿ do¶wiadczenie, w którym resweratrol po³±czono z dzia³aniem promieniowania. Wyniki wykaza³y, i¿ jedynie w po³±czeniu z promieniowaniem resweratrol hamowa³ produkcjê reaktywnych form tlenu, czyli wolnych rodników, które niszcz± DNA komórek. Samodzielnie z kolei zak³óca³ pracê mitochondrów, czyli „fabryk energii” komórek nowotworowych trzustki. Mo¿e on równie¿ zwiêkszaæ efektywno¶æ chemioterapii, poprzez inaktywacjê bia³ka – czynnika transkrypcyjnego NF-kappa B - tworzonego przez komórki nowotworowe i kontroluj±cego ekspresjê wielu genów. Zaobserwowane, ¿e w wyniku aktywno¶ci czynnika NF-kappa B zmniejsza siê znacznie efektywno¶æ chemioterapii poprzez zmniejszanie stê¿enia chemioterapeutyków w otoczeniu komórek nowotworowych. Dok³adniej mechanizm ten t³umacz± badania przeprowadzone przez Lineberger Comprehensive Cancer Center. Obecno¶æ NF-kappa B nie tylko uodparnia komórki nowotworowe na chemioterapiê, ale równie¿ pozwala im siê namna¿aæ. Resweratrol blokuje czynnik NF-kappa B, dziêki czemu chemioterapeutyki mog± docieraæ do celu w sposób niezak³ócony. Niew±tpliw± zalet± resweratrolu jest to, i¿ dzia³a jedynie na komórki nowotworowe, nie zak³ócaj±c rozwoju pozosta³ych komórek organizmu.
Zdaniem Dr. Paul Okunieff najnowsze odkrycie wymaga jeszcze wielu dalszych badañ, jest jednak ogromn± nadziej± na znacznie wydajniejsze leczenie nowotworów. Obecnie resweratrol dostêpny jest jako suplement diety. Jednak nie udowodniono jak do tej pory, i¿ ich spo¿ywanie wspomaga leczenie nowotworów. Naukowcy nie zalecaj± picia wina jako sposobu na leczenie raka, ale zalecaj± jego spo¿ywanie w umiarkowanych ilo¶ciach jako ¶rodka zapobiegaj±cego. Podkre¶laj± równie¿, i¿ w swoich badaniach u¿yli stosunkowo wysokiej dawki resweratrolu – 50 mikrogamów na mililitr, w czerwonych winach wynosi ona oko³o 30 mikrogramów na mililitr. Pozostaje równie¿ pytanie czy zwi±zek ten bêdzie zachowywa³ siê tak samo w ciele ludzkim jak mia³o to miejsce w warunkach laboratoryjnych. Wyniki badañ opublikowano w Advances in Experimental Medicine and Biology.
Offline
Strony: 1