Strony: 1
Badacze z Carnegie Mellon University (CMU) u¿ywaj± fluorescencyjnych nanocz±steczek do obrazowania guzów mózgu podczas biopsji i interwencji chirurgicznych. Nowa technologia jest na razie testowana na gryzoniach.
przedruk z:
http://kopalniawiedzy.pl/guz-glejak-moz … -2782.html
Mo¿e byæ ona szczególnie pomocna przy precyzyjnym oznaczaniu glejaków, wyj±tkowo agresywnych i czêsto spotykanych guzów mózgu. Rokowania pacjentów z glejakami s± bardzo z³e. ¦rednio ¿yj± oni mniej ni¿ rok po postawieniu diagnozy. Czê¶ciowo dlatego, ¿e glejaka jest trudno usun±æ.
Neurochirurdzy usuwaj±c glejaki korzystaj± z obrazów uzyskanych przed operacj± dziêki rezonansowi magnetycznemu (MRI). Mózg jednak ma konsystencjê podobn± do galarety i wyciêcie jednego fragmentu powoduje, ¿e reszta siê przesuwa. Na obrazach MRI nie mo¿na wiêc polegaæ. Okazuje siê, ¿e w ponad po³owie przypadków w mózgu pacjenta pozostaj± czê¶ci guza.
Pewnym rozwi±zaniem jest wykonywanie MRI na bie¿±co podczas operacji. Jednak sale operacyjne wyposa¿one w rezonans magnetyczny s± bardzo drogie, a lekarze musz± u¿ywaæ specjalnych narzêdzi, na które nie oddzia³uje magnes urz±dzenia.
Chemik Marcel Bruchez z CMU oraz Steven Toms, ordynator oddzia³u neurochirurgii w Geisinger Clinic wykorzystali nowatorski sposób precyzyjnego oznaczania glejaków. Stworzyli nanocz±steczki które, po pobudzeniu ¶wiat³em widzialnym, emituj± ¶wiat³o podczerwone.
Promienie s± wychwytywane przez ma³± kamerê i chirurg mo¿e obserwowaæ je na ekranie. Rdzeñ nanocz±steczek zbudowany jest z kadmu i tellurku, które s± otoczone siarczkiem cynku, a ca³o¶æ zamkniêta jest w polimerowej kapsule.
Po wstrzykniêciu do krwioobiegu gryzonia nanocz±steczkami zajê³y siê makrofagi - komórki odporno¶ciowe – które przetransportowa³y je do guza. Co wa¿ne, nanocz±steczki nie trafi³y do ¿adnego innego obszaru mózgu, skupiaj±c siê tylko w chorej tkance. W ten sposób zosta³a ona precyzyjnie oznaczona i podczas operacji lekarze bêd± na bie¿±co widzieli jak przesunê³a siê chora tkanka po kolejnych naciêciach.
Uczeni pracuj± teraz nad odpowiednimi urz±dzeniami, w które mo¿na wyposa¿yæ sale operacyjne. Musi siê w¶ród nich znale¼æ kamera na podczerwieñ oraz odpowiednie filtry, które wyeliminuj± promieniowanie podczerwone z innych ¼róde³ ni¿ umieszczone w mózgu nanocz±steczki. Próbuj± te¿ skonstruowaæ wyposa¿on± w system optyczny ig³ê do biopsji. Za jej pomoc± mo¿na by na bie¿±co sprawdzaæ, czy jest jeszcze jaka¶ chora tkanka do wyciêcia.
Wenbin Lin, chemik z University of North Carolina zwraca uwagê, ¿e stosowany w nanocz±steczkach kadm jest wysoce toksyczny. Bruchez odpowiada: martwi nas ten kadm, ale nanocz±steczki s± tak zbudowane, ¿e kadm nie mo¿e siê z nich wydostaæ. Zastosowane polimery nie rozk³adaj± siê bowiem podczas normalnych procesów biologicznych.
Mimo to naukowiec pracuje nad technologi±, która pozwoli na zmniejszenie liczby koniecznych do zastosowania nanocz±steczek oraz nad zamkniêciem ich w jeszcze bezpieczniejszym „pojemniku”.
Offline
Strony: 1