W European Journal of Cancer zaprezentowano wyniki randomizowanego badania III fazy, w którym oceniano skuteczno¶æ nowego nieinwazyjnego przeno¶nego urz±dzenia, stosowanego do leczenia chorych na glejaka wielopostaciowego w porównaniu do chemioterapii.
Glejak wielopostaciowy (glioblastoma multiforme – GBM) jest jednym z najczêstszych i najbardziej ¶miertelnych pierwotnych nowotworów z³o¶liwych mózgu. Rozwija siê z komórek gleju, które s± najbardziej licznymi komórkami uk³adu nerwowego. Pe³ni± one funkcje wspomagaj±ce, które u³atwiaj± pracê neuronów. Obecnie standardem postêpowania w przypadku nowo zdiagnozowanego glejaka wielopostaciowego jest leczenie chirurgiczne, po którym nale¿y zastosowaæ jednoczesn± radiochemioterapiê z nastêpow± chemioterapi± uzupe³niaj±c±. W przypadku wznowy GBM mo¿na zastosowaæ chemioterapiê paliatywn±.
Systemu NovoTTF-100A wa¿y oko³o 2.5 kg i sk³ada siê z generatora pola elektrycznego, elektrod i akcesoriów. Sposób u¿ytkowania polega na umieszczeniu elektrod (przez personel medyczny) na skórze g³owy chorego. Urz±dzenie mo¿e byæ zasilany przez baterie tak aby korzystaæ z niego poza domem lub mo¿na je pod³±czyæ do gniazdka elektrycznego. Elektrody generuj± niskiej intensywno¶ci, zmienne pole elektryczne dostarczane do guza, które mo¿e zatrzymaæ jego wzrost poprzez uszkodzenie komórek dziel±cych siê. Wytwarzane tzw. TTFs (Tumor Treatment Fields – pola leczenia nowotworu), wywieraj± si³y fizyczne na elektrycznie na³adowane sk³adniki komórek guza GBM, uniemo¿liwiaj±c normalny proces mitozy (zaburzenie prawid³owego tworzenia wrzeciona mitotycznego podczas anafazy i powodowanie przemieszczenie wewn±trzkomórkowych organelli i makrocz±steczek w pó¼nym okresie telofazy), powoduj±c apoptozê komórek nowotworowych przed ich podzia³em. Urz±dzenie nale¿y stosowaæ w sposób ci±g³y przez 4 tygodnie lub do wyst±pienia progresji choroby. System NovoTTF-100A powinien byæ stosowane wy³±cznie u chorych na GBM po niepowodzeniu innych metod leczenia. Do pojedynczego, miêdzynarodowego badania klinicznego przeprowadzonego u 237 chorych, u których dosz³o do wznowy lub progresji choroby po wcze¶niejszym leczeniu. U Ponad po³owy zakwalifikowanych chorych guzy mia³y >5 cm ¶rednicy. W jednym ramieniu badania chorzy poddani byli terapii systemem NovoTTF-100A, w drugim schematem chemioterapii wybranym przez lekarza prowadz±cego. Sze¶ciomiesiêczny czas prze¿ycia wolnego od progresji (PFS – progression free survival) wynosi³ 21% w grupie leczonej NovoTTF, w porównaniu z 15% u badanych otrzymuj±cych chemioterapiê. Odsetek obiektywnych odpowiedzi klinicznych u chorych poddanych terapii NovoTTF wynosi³ 14%, natomiast w grupie otrzymuj±cej chemioterapi± 10%. Ca³kowit± remisjê (CR – complete response) zaobserwowano u trzech chorych w grupie badanej. CR nie zanotowano u chorych poddanych chemioterapii. Median ca³kowitego prze¿ycia (OS - overall survival) chorych by³a d³u¿sza w grupie eksperymentalnej (6,6 vs 6 miesiêcy) jednak ró¿nica ta nie by³a istotna statystycznie (p=0.27). U pacjentów z grupy NovoTTF obserwowano lepsz± jako¶æ ¿ycia i mniej dzia³añ niepo¿±danych w porównaniu do chorych leczonych chemioterapi±. Jednak nieco czê¶ciej obserwowano neurologiczne dzia³ania niepo¿±dane, w tym drgawki oraz bóle g³owy u chorych leczonych NovoTTF-100A, u których nie notowano zdarzeñ typowych dla chemioterapii takich jak nudno¶ci, wymioty, niedokrwisto¶æ i ciê¿kie zaka¿enia.
Obecnie system NovoTTF-100A jest zarejestrowane przez Amerykañska Agencjê ds. ¯ywno¶ci i Leków (U.S. Food and Drug Administration) do leczenia glejaka wielopostaciowego.
http://www.eonkologia.pl/Leczenie-gleja … -2302.html
Offline